Հելմուտ Կոլի ժամանակ Գերմանիայի հետախուզության նախկին ղեկավար Բերնդ Շմիդբաուերը, ով հայտնի է նաեւ «Գործակալ 008» մականունով, մեկնել է Տրիպոլի` Մուամար Քադաֆիի ներկայացուցիչների հետ բանակցություններ վարելու: Այս մասին հաղորդում է Lenta.ru-ն` վկայակոչելով Spiegel -ին:
Լիբիական կողմից հանդիպմանը մասնակցել է Քադաֆիի որդիներից մեկը` Սեյֆ ալ-Իսլամը եւ մի անանուն բարձրաստիճան պաշտոնյա կառավարությունից:  Բանակցությունների հիմնական նպատակը Լիբիայում հակամարտության լուծման հնարավոր տարբերակների քննարկումն է:
Ըստ 71-ամյա Շմիդբաուերի` Քադաֆին պատրաստ է անհապաղ համաձայնել հաշտությանը, եթե ապստամբները պայմաններ չառաջադրեն:
Ինչպես նշել է գերմանական գաղտնի ծառայության նախկին ղեկավարը, Տրիպոլիում կայացած հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են Մուամար Քադաֆիի հնարավոր հրաժարականի հարցը:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր NEWS.am-ը, ապրիլի 10-ին Աֆրիկյան միության պատվիրակությունը բանակցություններ է վարել Քադաֆիի հետ: Ըստ Հարավաֆրիկյան հանրապետության նախագահ Ջեյկոբ Զումայի` Քադաֆին հավանություն է տվել Աֆրիկյան իության ներկայացրած «ճանապարհային քարտեզին»: Այս ծրագիրը ներառում է անհապաղ զինադադար, հումանիտար միջանցքների բացում քաղաքացիների համար, ինչպես նաեւ բանակցություններ կառավարության եւ ապստամբների միջեւ: Բացի այդ, նախատեսվում է անցկացնել նաեւ քաղաքական բարեփոխումներ:

Бывший глава немецких спецслужб при Гельмуте Коле Бернд Шмидбауэр (Bernd Schmidbauer), известный также под прозвищем «агент 008», провел в Триполи переговоры с представителями Муаммара Каддафи, сообщает Lenta.ru со ссылкой на Spiegel.
С ливийской стороны на встрече присутствовали один из сыновей Каддафи Сейф аль-Ислам и неназванный высокопоставленный член правительства. Главной целью переговоров стало обсуждение скорейших путей урегулирования конфликта в Ливии.
По словам 71-летнего Шмидбауэра, Каддафи готов немедленно согласиться на перемирие, если повстанцы не будут выдвигать каких-либо условий.
Как отметил бывший глава немецких спецслужб, на состоявшейся встрече в Триполи стороны обсудили вопрос о возможной отставке Муаммара Каддафи.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 10 апреля  прошли переговоры делегации Африканского союза с ливийским лидером. Как сообщил президент ЮАР Джейкоб Зума, Каддафи одобрил "дорожную карту" Афросоюза. Данный план включает, в частности, немедленное прекращение огня, открытие гуманитарных коридоров для мирного населения и переговоры между правительством и повстанцами. Помимо этого планируется определить переходный период для проведения политических реформ.