Սեպտեմբերի 29-ին Նյու-Յորքում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի-մունին:
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ էլ ՄԱԿ-ի օրակարգային հարցերին եւ կազմակերպության բարեփոխման խնդիրներին, Հազարամյակի նպատակների իրականացման ընթացքին, 2010թ. ՄԱԿ-ի անդամ երկրների գագաթնաժողովի կազմակերպմանը, ինչպես նաեւ` ՀՀ կառավարության եւ Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի միջեւ համագործակցությանը:
Պան Կի Մունի խնդրանքով Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն իր աջակցությունն է հայտնել է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված Հայաստանի քայլերին: Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաեւ արցախյան հիմնախնդրի հանգուցալուծմանը:

Процесс нормализации армяно-турецких отношений был обсужден 29 сентября в Нью-Йорке в ходе встречи министра иностранных дел Армении Эдварда Налбнадяна с генеральным секретарем ООН Пан Ги Муном.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе МИД республики, в ходе встречи были затронуты вопросов повестки Организации и задач реформирования структуры, процесса реализации Целей тысячелетия, организации саммита стран-членов ООН в 2010 году, а также сотрудничества правительства Армении и армянского офиса ООН.
По просьбе генсека, глава внешнеполитического ведомства Армении представил процесс нормализации армяно-турецких отношений. Генеральный секретарь выразил свое содействие шагам Армении, нацеленным на налаживание отношений с Турцией. Собеседники коснулись также процесса урегулирования арцахской проблемы.