Հրազդանի հանքավայրի շահագործման արդյունքում, ջրից կարող է զրկվել ոչ միայն Հրազդանը, այլ նաեւ Երեւանը: Այդ մասին հայտարարություն է տարածել «Էկոլուրը»։
Հիշեցնենք, որ չինական «Fortune Oil» ընկերությունը ձեռք է բերել հայաստանյան երկաթահանքերը շահագործելու իրավունքը, ու ըստ նախնական տեղեկատվության՝ Հրազդանի հանքը մտադիր է շահագործել բաց եղանակով:
Ըստ «Էկոլուրի»՝ խմելու ջրի աղբյուրները գտնվում են Հրազդանի երկաթահանքից 600-700 մ հեռավորության վրա: «Կամ մենք կզրկվենք խմելու ջրից, կամ այն աղտոտված  կլինի տոքսիկ մետաղներով»,- կարծում է «Հանուն կայուն մարդկային զարգացման» ասոցիացիայի նախագահ Կարինե Դանիելյանը:
Նշենք, որ չինական ընկերության ներկայացուցիչները Հայաստան այցելության ընթացքում վստահեցրել են, որ երկաթահանքերի շահագործումը կիրականացվի բնապահպանական բոլոր չափանիշներին համապատասխան։

Из-за эксплуатации Разданского месторождения, без воды может остаться не только Раздан, но и Ереван. Об этом говорится в заявлении, распространенном организацией «ЭкоЛур».
Напомним, что китайская компания Fortune Oil приобрела право на разработку железный месторождений в Армении, и, по предварительной информации, намерена разрабатывать Разданское месторождение открытым способом.
По данным «ЭкоЛур», источики питьевой воды находятся от месторождения в 600-700 метрах. «Либо мы лишимся питьевой воды, либо она будет загрязнена токсичными металлами», - считает глава ассоциации «Во имя стабильного человеческого развития» Карине Даниелян.
Отметим, что представители китайской организации заверяют – разработка месторождения будет проходить строго в соответствии с нормами экологической безопасности.