Հրազդանի հանքավայրի շահագործման արդյունքում, ջրից կարող է զրկվել ոչ միայն Հրազդանը, այլ նաեւ Երեւանը: Այդ մասին հայտարարություն է տարածել «Էկոլուրը»։
Հիշեցնենք, որ չինական «Fortune Oil» ընկերությունը ձեռք է բերել հայաստանյան երկաթահանքերը շահագործելու իրավունքը, ու ըստ նախնական տեղեկատվության՝ Հրազդանի հանքը մտադիր է շահագործել բաց եղանակով:
Ըստ «Էկոլուրի»՝ խմելու ջրի աղբյուրները գտնվում են Հրազդանի երկաթահանքից 600-700 մ հեռավորության վրա: «Կամ մենք կզրկվենք խմելու ջրից, կամ այն աղտոտված  կլինի տոքսիկ մետաղներով»,- կարծում է «Հանուն կայուն մարդկային զարգացման» ասոցիացիայի նախագահ Կարինե Դանիելյանը:
Նշենք, որ չինական ընկերության ներկայացուցիչները Հայաստան այցելության ընթացքում վստահեցրել են, որ երկաթահանքերի շահագործումը կիրականացվի բնապահպանական բոլոր չափանիշներին համապատասխան։

YEREVAN. - Yerevan and Hrazdan cities may be left without water supply due to Hrazdan mine development, says the statement issued by Ecolur NGO.
Chinese Fortune Oil company has acquired right to develop iron ore field. According to preliminary information, Hrazdan mine will be exploited by opencast techniques.
Ecolur says sources of drinking water are located in 600-700 meters from the mine.
“Either we will be deprived of drinking water, or it will be polluted with toxic metals,” says Karine Danielyan, who represents For Sustainable Human Development association.
Representatives of Chinese company assure field development will be held in accordance with the standards of ecological security.