Շաբաթ՝ դեկտեմբերի 21-ին, Բեռլինում տարհանվել է սուրբծննդյան տոնավաճառը Բրայթշայդպլաց հրապարակում երկու տղամարդու «կասկածելի վարքի» պատճառով, հաղորդում է DW-ը:
Ի սկզբանե Բեռլինի ոստիկանությունը հայտարարել է, որ ստացել է հաղորդում սուրբծննդյան տոնավաճառում կասկածելի առարկայի մասին: 2016 թվականին հենց այդ տոնավաճառում տեղի էր ունեցել ահաբեկչություն: Ոստիկանության նախաձեռնած գործողություններում ներգրավված է եղել 350 զինծառայող եւ որոնողական շներ: Սակայն արդյունքում ոչ մի կասկածելի առարկա չեն հայտնաբերել:
Ոստիկանության գործողությունների ընթացքում ձերբակալվել էր երկու տղամարդ: Որոշ ԶԼՄ-ներ հաղորդել են, որ նրանցից մեկի նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարված ահաբեկիչների հետ կապ ունենալու կասկածանքով: Սակայն ոստիկանության մամուլի քարտուղարը հայտարարել է, որ այդ տեղեկատվությունը չի հաստատվել: Ձերբակալվածներն ազատ են արձակվել:
Գերմանիայում առաջին խոշոր ահաբեկչությունը կատարվել էր 2016 թվականի դեկտեմբերին: Բեռնատարը, որի ղեկին էր Թունիսի քաղաքացի Անիս Ամրին, մխրճվել էր մարդկանց բազմության մեջ Բեռլինի կենտրոնում սուրբծննդյան տոնավաճառի տարածքում: Ահաբեկչության հետեւանքով զոհվել էր 12 մարդ, շուրջ 50 մարդ ստացել էր վնասվածքներ: Առաջին զոհը Լեհաստանի քաղաքացի Լուկաշ Ուրբանն էր, որին ահաբեկիչը սպանել էր բեռնատարն առեւանգելիս: Այնուհետեւ Ամրին սպանվել էր Միլանում ոստիկանների հետ հրաձգությանը ընթացքում:
Ահաբեկչությունից հետո զոհերի բարեկամները քննադատել էին Գերմանիայի իշխանություններին: 2018 թվականի մարտին Գերմանիայի կառավարությունը հիմնադրել էր ահաբեկչությունների հետեւանքով զոհերի բարեկամների համար համակարգման կենտրոն:

В Берлине в субботу, 21 декабря, прошла эвакуация рождественской ярмарки у площади Брайтшайдплац. Причиной послужило «подозрительное поведение» двух мужчин, сообщает DW
Изначально в полиции Берлина заявили, что к ним поступило сообщение о подозрительном предмете на рождественской ярмарке. В связи с тем, что именно на этой рождественской ярмарке в 2016 году произошел теракт, правоохранители «отреагировали чувствительно». В полицейской операции участвовали 350 служащих и поисковые собаки. Однако в итоге  никаких подозрительных предметов обнаружено не было. Помимо эвакуации рождественского базара было прервано мероприятие в Мемориальной церкви кайзера Вильгельма, которая также находится на площади. Кроме того, поезда проезжали близлежащий вокзал без остановки.
В ходе полицейской операции были задержаны двое мужчин. Некоторые СМИ сообщили, что один из них был объявлен в розыск и подозревается в связи с террористами. Однако пресс-секретарь полиции заявила, что эта информация не подтвердилась. Задержанные были отпущены.
Первый крупный теракт в Германии был совершен в декабре 2016 года. Грузовик, за рулем которого находился гражданин Туниса Анис Амри, врезался в толпу людей на рождественском базаре в центре Берлина. В результате теракта погибли 12 человек, около 50 были ранены. Первой жертвой стал польский водитель Лукаш Урбан, которого террорист убил при захвате грузовика. Позже сам Амри был убит в Милане в ходе перестрелки с полицейскими.
После теракта родственники жертв выступали с критикой в адрес властей Германии, указывая на недостаточно тактичное, по их мнению, отношение официального Берлина. В частности, они хотели бы, чтобы власти выступили в их адрес с символическим жестом, к примеру с «личным письмом с соболезнованиями» от германского канцлера Ангелы Меркель. В марте 2018 года правительство Германии открыло координационный центр для родственников погибших в результате терактов.