Շաբաթ՝ դեկտեմբերի 21-ին, Բեռլինում տարհանվել է սուրբծննդյան տոնավաճառը Բրայթշայդպլաց հրապարակում երկու տղամարդու «կասկածելի վարքի» պատճառով, հաղորդում է DW-ը:
Ի սկզբանե Բեռլինի ոստիկանությունը հայտարարել է, որ ստացել է հաղորդում սուրբծննդյան տոնավաճառում կասկածելի առարկայի մասին: 2016 թվականին հենց այդ տոնավաճառում տեղի էր ունեցել ահաբեկչություն: Ոստիկանության նախաձեռնած գործողություններում ներգրավված է եղել 350 զինծառայող եւ որոնողական շներ: Սակայն արդյունքում ոչ մի կասկածելի առարկա չեն հայտնաբերել:
Ոստիկանության գործողությունների ընթացքում ձերբակալվել էր երկու տղամարդ: Որոշ ԶԼՄ-ներ հաղորդել են, որ նրանցից մեկի նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարված ահաբեկիչների հետ կապ ունենալու կասկածանքով: Սակայն ոստիկանության մամուլի քարտուղարը հայտարարել է, որ այդ տեղեկատվությունը չի հաստատվել: Ձերբակալվածներն ազատ են արձակվել:
Գերմանիայում առաջին խոշոր ահաբեկչությունը կատարվել էր 2016 թվականի դեկտեմբերին: Բեռնատարը, որի ղեկին էր Թունիսի քաղաքացի Անիս Ամրին, մխրճվել էր մարդկանց բազմության մեջ Բեռլինի կենտրոնում սուրբծննդյան տոնավաճառի տարածքում: Ահաբեկչության հետեւանքով զոհվել էր 12 մարդ, շուրջ 50 մարդ ստացել էր վնասվածքներ: Առաջին զոհը Լեհաստանի քաղաքացի Լուկաշ Ուրբանն էր, որին ահաբեկիչը սպանել էր բեռնատարն առեւանգելիս: Այնուհետեւ Ամրին սպանվել էր Միլանում ոստիկանների հետ հրաձգությանը ընթացքում:
Ահաբեկչությունից հետո զոհերի բարեկամները քննադատել էին Գերմանիայի իշխանություններին: 2018 թվականի մարտին Գերմանիայի կառավարությունը հիմնադրել էր ահաբեկչությունների հետեւանքով զոհերի բարեկամների համար համակարգման կենտրոն:

Berlin police said that the Christmas market had been evacuated because of two men who were behaving suspiciousl, DW reported.
"They said no arrests had been made, contradicting several newspaper reports, and also that no suspicious objects had been found," the source noted. "A police spokeswoman also said that the suspicion that there was an arrest warrant for the arrest of one of the men had turned out to be unfounded and was the result of a similarity of names."
The first major terrorist attack in Germany was in December 2016. A truck driven by Tunisian citizen Anis Amri crashed into a crowd of people at a Christmas market in central Berlin. As a result of the attack, 12 people were killed, about 50 were injured. The first victim was a Polish driver whom a terrorist killed while hijacking a truck. Amri was later killed in Milan during a shootout with police.
After the attack, relatives of the victims criticized the German authorities, pointing to the insufficiently tactful attitude of official Berlin. They would like the authorities to address them with a symbolic gesture, for example, with a “personal letter of condolences” from German Chancellor Angela Merkel. In March 2018, the German government opened a focal point for relatives of those killed in the attacks.