Փիթսբուրգի սինագոգում 2018թ․ հոկտեմբերին 11 մարդու մահվան պատճառ դարձած ողբերգական հրաձգության մեջ մեղադրվող Ռոբերտ Բաուերսի իրավաբանները դատարանի հնարավոր մահապատժի վճիռը համարում են հակասահմանադրական, հայտնում է Associated Press-ը։
Այս շաբաթ Բաուերսի իրավաբանները բողոք են ներկայացրել, որի մեջ հայտարարել են, որ պատժի բարձրագույն չափը խախտում է սահմանադրության Հինգերորդ փոփոխությունը եւ Ութերորդ փոփոխությունը, որի համաձայն արգելք է դրվում պատժի դաժան եւ ոչ սովորական տեսակների վրա։
Բաուերսի իրավաբանը Ջուդի Քլարքսն է, որի հաճախորդների թվում են Բոստոնի մարաթոնի ժամանակ պայթյուն կազմակերպած Ջոհար Ցարնաեւը եւ «Ունաբոմբեր» անվանումով ահաբեկիչ Թեոդոր Կազինսկին, որը հայտնի է փոստով ռումբեր ուղարկելու «շնորհիվ»։
Իր բողոքում Քլարքսը հայտարարել է, որ փորձել է Բաուերսի պատժի մեղմացման հարցով պայմանավորվել դատախազության հետ, սակայն իրեն մերժել են։

Lawyers for Robert Bowers, accused of shooting in the Pittsburgh Synagogue in October 2018, which claimed the lives of 11 people, consider the possible death sentence of the court to be unconstitutional, the Associated Press reported.
Lawyers said capital punishment violates the Fifth Amendment’s due process clause and the Eight Amendment’s ban on cruel and unusual punishment.
"They also said the practice of carrying out federal executions in state prisons violates a Tenth Amendment protection that says states can’t be made to enforce federal laws, the Pittsburgh Tribune-Review reported Friday," the source said. "Defense lawyer Judy Clarke has made similar arguments in other high-profile capital cases. Her clients have included Boston Marathon bomber Dzhokhar Tsarnaev, who is appealing his 2015 death sentence, and Unabomber Ted Kaczynski, who entered a plea agreement that spared him the death penalty."
In her complaint, Clarke claimed that she had tried to negotiate a life-in-prison sentence , but has been rejected