Ամերիկացիների երկու երրորդը (71 տոկոսը) սպասում է պատերազմի Իրանի հետ առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում, վկայում են Reuters/Ipsos-ի հարցման արդյունքները իրանցի գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությունից հետո։
2019 թվականի մայիսին անցկացված նման հարցման ընթացքում պատերազմի սպասում էր հարցվածների 51 տոկոսը, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
Հունվարյան հարցումը վկայում է նաեւ, որ ամերիկացիների 41 տոկոսը Իրանը համարում է «անմիջական սպառնալիք» ԱՄՆ-ի համար (17 կետով ավելի բարձր, քան մայիսին), 27 տոկոսը հավանություն է տալիս Իրանին ուղղված կանխիչ հարվածին (գրեթե երկու անգամ ավելի, քան մայիսին), եւս 41 տոկոսը հայտարարում է, որ ԱՄՆ-ը չպետք է առաջինը հարված հասցնի։ Հարցումն անցկացվել է հունվարի 3-6-ին ԱՄՆ 1005 մեծահասակ բնակիչների շրջանում։
Reuters/Ipsos-ի մեկ այլ հարցման տվյալներով, որն իրականացվել է Սոլեյմանիի սպանությունից հետո, ամերիկացիների կեսից ավելին կողմ չէ նախագահ Դոնալդ Թրամփի քաղաքականությանն Իրանի հարցում։
Այդ հարցման համաձայն, որն անցկացվել է հունվարի 6-7-ին 1108 մեծահասակ ամերիկացիների շրջանում, 53 տոկոսը հավանություն չի տալիս Իրանի հարցում Թրամփի վարած քաղաքականությանը։ Դա 9 տոկոսային կետով ավելի բարձր է, քան դեկտեմբերին։
Նրանց թիվը, ովքեր «կտրականապես են դեմ» Թրամփի գործողություններին այս ուղղությամբ, ավելացել է 10 կետով՝ 39 տոկոս։
Հանրային կարծիքը, ինչպես եւ առաջ, բաժանվում է ըստ կուսակցական հատկանիշի. հանրապետականներն աջակցում են Թրամփին, մինչդեռ դեմոկրատների ու անկախների շրջանում նրա քաղաքականության քննադատությունն ավելացել է։ Միայն տասներորդ հանրապետականն է դժգոհ Թրամփի գործողություններից, նույնքան դեմոկրատներ էլ հավանություն են տալիս նրա գործողություններին։
Հունվարյան երկու հարցումները անցկացվել են պլյուս-մինուս 4 տոկոսային կետի վրիպանքով։
Հունվարի 3-ի գիշերը ԱՄՆ-ը Բաղդադի միջազգային օդանավակայանի շրջանում իրականացրեց Սոլեյմանիի եւ իրաքյան շիական աշխարհազորի ղեկավարի տեղակալ Աբու Մահդի ալ Մուհանդիսի սպանության գործողությունը, որոնց Վաշինգտոնում համարում են դեկտեմբերի 31-ին Բաղդադում ամերիկյան դեսպանության վրա հարձակման կազմակերպման հանցակից։ Իրանը խոստացել է վրեժ լուծել ԱՄՆ-ից։

Two-thirds of Americans (71%) expect a war with Iran over the next few years, according to a Reuters / Ipsos poll after the assassination of Iranian general Qasem Soleimani.
In a similar poll in May 2019, 51% of respondents expected war.
"A separate Reuters/Ipsos poll that ran Jan. 3-6 found that 41% consider Iran to be an "imminent threat" to the United States, up 17 points from a similar poll that ran in May 2019. (tmsnrt.rs/35xJUDA)
It also found that 71% of Americans believe that the U.S. will be at war with Iran within the next few years, up 20 points from May’s poll," the source noted. "A growing minority of Americans say they are now in favor of a “preemptive attack” on Iran’s military. The poll found that 27% said the United States should strike first, up 15 points from May. Another 41% said the United States should not strike first and 33% said they do not know.
The Reuters/Ipsos poll was conducted online, in English, throughout the United States. It gathered responses from 1,108 adults in the Jan. 6-7 poll and 1,005 adults in the Jan. 3-6 poll. The results have a credibility interval, a measure of precision, of about 4 percentage points."
As reported earlier, the Islamic Revolution Guards Corps (IRGC) of Iran has this morning announced the start of operations to exact revenge for the assassination of General Qasem Soleimani. Surface-to-surface missiles have been fired from Iran toward the Ayn al-Assad and the Erbil bases in western Iraq, where the US military is stationed.