Հնդկաստանը եւ Պակիստանը նախազգուշացրել են իրենց քաղաքացիներին խուսափել Իրաք մեկնելուց այն բանից հետո, երբ Իրանը հրթիռային հարվածներ է հասցրել Իրաքում ամերիկյան բազաներին, տեղեկացնում է Reuters-ը։
«Հաշվի առնելով Իրաքում ստեղծված իրավիճակը՝ Հնդկաստանի քաղաքացիներին խորհուրդ է տրվում խուսափել Իրաք ցանկացած ուղեւորությունից մինչեւ հետագա ծանուցում»,- ասվում է Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունում։
«Իրաքում ապրող Հնդկաստանի քաղաքացիներին խորհուրդ է տրվում զգոն լինել եւ խուսափել տեղաշարժերից երկրում»։ Նշվում է, որ Բաղդադում Հնդկաստանի դեսպանությունը եւ հյուպատոսությունն Էրբիլում շարունակում են աշխատել։
Ավելի ուշ, չորեքշաբթի, Պակիստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարն է գրել Թվիթերում, որ պակիստանցիները պետք է «առավել զգույշ լինեն Իրաք այցելություն պլանավորելիս»։

India and Pakistan have warned their citizens to avoid traveling to Iraq after Iran bombarded US military bases in Iraq.
“Taking into consideration the situation created in Iraq, citizens of India are advised to avoid making any trip to Iraq until further notice,” the statement of the Ministry of Foreign Affairs of India reads.
The Ministry of Foreign Affairs of India also states that citizens of India residing in Iraq are advised to be alert and avoid moving in the country and that the Embassy of India in Baghdad and the Consulate in Erbil are still operating.
On Wednesday, the spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Pakistan tweeted that Pakistanis must be “especially careful when planning trips to Iraq”.