Միջազգային կոմերցիոն ավիաուղիները Մերձավոր Արեւելքով չվերթները վերաուղղորդում են՝ ԱՄՆ-ի եւ Իրանի միջեւ լարվածության էսկալացիայի ֆոնին հնարավոր վտանգներից խուսափելու համար, հայտնում է AP-ն:
Ավստրալական Qantas ավիափոխադրողը հայտարարել է, որ Իրանի եւ Իրաքի օդային տարածքից խուսափելու համար Լոնդոնից Փերթ իր երթուղին փոխում է՝ մինչեւ հետագա իրազեկում:
Malaysia Airlines ավիաընկերությունը հայտարարել է, որ «վերջին իրադարձությունների պատճառով» իր ինքնաթիռները կխուսափեն Իրանի օդային տարածքից:
«Սինգապուրյան ավիաուղիները» նույնպես հայտարարել է, որ Եվրոպա իր չվերթները վերաուղղորդվելու է՝ Իրանի երկնքով թռիչքներից խուսափելու համար:
ԱՄՆ Դաշնային ավիացիոն վարչությունը հայտարարել է, որ ամերիկացի օդաչուներին եւ ինքնաթիռներին արգելում է թռչել Իրաքի, Իրանի եւ Պարսից ծոցի որոշ երկրների օդային տարածքների շրջանում: Գործակալությունը զգուշացրել է ԱՄՆ-ի եւ Իրանի հարաբերությունների մեծ լարվածության պայմաններում քաղաքացիական ինքնաթիռների «հնարավոր վրիպման կամ սխալ նույնականացման» մասին:
Հնդկաստանի քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր տնօրինությունը հնդկական կոմերցիոն փոխադրողներին խորհուրդ է տվել խուսափել Իրանի, Իրաքի եւ Պարսից ծոցի օդային տարածքից:
«Ռոսավիացիան» նույնպես հանդես է եկել պաշտոնական հանձնարարականով ռուսական բոլոր ավիաընկերությունների համար՝ խուսափել Իրանի, Իրաքի, Պարսից ծոցի եւ Հորմուզի նեղուցի երկնքով թռիչքներից՝ «միջազգային քաղաքացիական չվերթների անվտանգության համար գոյություն ունեցող ռիսկերի պատճառով»:
Գերմանական Lufthansa ավիաընկերությունը հայտարարել է, որ ընթացիկ իրավիճակի լույսի ներքո չեղարկել է Ֆրանկֆուրտից Թեհրան իր չվերթը:
Ղազախստանյան առնվազն երկու ավիաընկերություններ՝ «Էյր Աստանան» եւ «ՍԿԱՏ»-ը դիտարկել են Իրանի երկնքով երթուղու փոփոխման կամ իրենց չվերթների չեղարկման հնարավորությունը՝ ուկրաինական ինքնաթիռի կործանումից հետո, որի հետեւանքով զոհվել էր 176 մարդ:
Flydubai ավիաընկերությունը չորեքշաբթի չեղարկել է Դուբայից Բաղդադ կանոնավոր չվերթը, բայց շարունակում է թռիչքները Բասրա եւ Նաջաֆ: Դուբայի եւ Բաղդադի միջեւ Emirates ավիաընկերության չվերթները չեղարկվել են:

Международные коммерческие авиалинии перенаправляют  рейсы через Ближний Восток, чтобы избежать возможной опасности на фоне эскалации напряженности между США и Ираном, сообщает AP.
Австралийский авиаперевозчик Qantas заявил, что он меняет свой маршрут из Лондона в Перт, чтобы избежать воздушного пространства Ирана и Ирака до дальнейшего уведомления.
Авиакомпания Malaysia Airlines заявила, что «из-за недавних событий»  ее самолеты будут избегать воздушного пространства Ирана.
«Сингапурские авиалинии» также заявили, что их рейсы в Европу будут перенаправлены, чтобы полетов на Ираном.
Федеральное авиационное управление США заявило, что запрещает американским пилотам и самолетам летать в районах воздушного пространства Ирака, Ирана и некоторых стран Персидского залива. Агентство предупредило о «возможном просчете или неправильной идентификации» гражданских самолетов в условиях повышенной напряженности в отношениях между США и Ираном.
Генеральный директорат гражданской авиации Индии посоветовал индийским коммерческим перевозчикам избегать воздушного пространства Ирана, Ирака и Персидского залива.
«Росавиация» также выступила с  официальной рекомендацией для всех российских авиакомпаний избегать полетов над Ираном, Ираком, Персидским заливом и Оманским заливом «из-за существующих рисков для безопасности международных гражданских рейсов»
Немецкая авиакомпания Lufthansa заявила, что она отменила свой рейс из Франкфурта в Тегеран в в свете текущей ситуации.
По меньшей мере две казахстанские авиакомпании - «Эйр Астана» и «СКАТ» - рассматривали возможность изменения маршрута или отмены своих рейсов над Ираном после крушения украинского самолета, в результате которого погибли 176 человек.
Авиакомпания Flydubai отменила в среду регулярный рейс из Дубая в Багдад, но продолжает полеты в Басру и Наджаф. Рейсы авиакомпании Emirates между Дубаем и Багдадом отменены.