Համացանցում կադրեր են հայտնվել, որոնցում երեւում են Իրաքի արեւմուտքում Էյն-ալ-Ասադ ամերիկյան բազայի ուղղությամբ հրթիռային հարվածի հետեւանքները, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Դատելով տեսանյութից՝ փլուզվել են շենքերը, բացի այդ, ամբողջ տարածքով մեկ ցրված են հրթիռից մնացած բազմաթիվ բեկորներ:
ԱՄՆ-ի եւ Իրանի երկխոսությունը երկար տարիներ լարված բնույթ է կրում, երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններ չկան: Վիճելի հարցերի թվում է իրանական ատոմի թեման: Բացի այդ, Վաշինգտոնը Թեհրանին մեղադրում է ահաբեկչության սատարման եւ մարդու իրավունքների խախտման մեջ: Իրանում մեղադրանքները հերքում են:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 3-ին ԱՄՆ-ը հրթիռային հարված է հասցրել Բաղդադի օդանավակայանի ուղղությամբ եւ սպանել ԻՀՊԿ «Կուդս» ստորաբաժանման ղեկավար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիին:
Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար, փոխծովակալ Ալի Շամխանին երեքշաբթի հայտարարել է, որ Իրանը մշակել է վրեժխնդրության 13 սցենար, «որոնցից ամենամեղմը ԱՄՆ-ին մղձավանջ կթվա»: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն, իր հերթին, հխոստացել է ամերիկացիների վրա հարձակման դեպքում «արագ եւ ուժեղ հարված» հասցնել Իրանում 52 թիրախների ուղղությամբ:
Հունվարի 8-ի գիշերը ԻՀՊԿ-ը հայտարարել է Սոլեյմանիի սպանության համար վրեժի օպերացիայի սկզբի մասին: Թեհրանը «երկիր-երկիր» դասի հրթիռ է արձակել Էյն-ալ-Ասադ ամերիկյան բազայի ուղղությամբ: Ընդ որում, ամերիկացիներից ոչ ոք չի զոհվել:

В Сети появились кадры, на которых видны последствия ракетного удара по американской базе Эйн-аль-Асад на западе Ирака, передает РИА Новости
Судя по видео, в результате обстрела были разрушены здания, кроме того, по территории разбросано множество осколков, оставшихся от ракеты.
Диалог США и Ирана много лет носит напряженный характер, между двумя странами нет дипломатических отношений. Среди спорных вопросов — тема иранского атома. Кроме того, Вашингтон обвиняет Тегеран в поддержке терроризма и нарушении прав человека. В Иране обвинения отвергают.
Третьего января США нанесли ракетный удар по аэропорту в Багдаде и уничтожили главу спецподразделения «Кудс» Корпуса стражей Исламской революции (КСИР) генерала Касема Сулеймани.
Секретарь Высшего совета безопасности Ирана Али Шамхани заявил, что у страны есть 13 сценариев мести Вашингтону, даже «самый маленький» из которых «станет ночным кошмаром для Америки». Дональд Трамп, в свою очередь, пообещал — в случае ответной атаки на американцев — нанести «быстрый и сильный удар» по 52 целям в Иране.
В ночь на 8 января иранский Корпус стражей Исламской революции объявил о начале операции возмездия за убийство Сулеймани: Тегеран выпустил ракеты класса «земля — земля» по базам Эйн-аль-Асад на западе Ирака и в Эрбиле, где расположен армейский контингент США.