Համացանցում կադրեր են հայտնվել, որոնցում երեւում են Իրաքի արեւմուտքում Էյն-ալ-Ասադ ամերիկյան բազայի ուղղությամբ հրթիռային հարվածի հետեւանքները, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Դատելով տեսանյութից՝ փլուզվել են շենքերը, բացի այդ, ամբողջ տարածքով մեկ ցրված են հրթիռից մնացած բազմաթիվ բեկորներ:
ԱՄՆ-ի եւ Իրանի երկխոսությունը երկար տարիներ լարված բնույթ է կրում, երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններ չկան: Վիճելի հարցերի թվում է իրանական ատոմի թեման: Բացի այդ, Վաշինգտոնը Թեհրանին մեղադրում է ահաբեկչության սատարման եւ մարդու իրավունքների խախտման մեջ: Իրանում մեղադրանքները հերքում են:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 3-ին ԱՄՆ-ը հրթիռային հարված է հասցրել Բաղդադի օդանավակայանի ուղղությամբ եւ սպանել ԻՀՊԿ «Կուդս» ստորաբաժանման ղեկավար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիին:
Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար, փոխծովակալ Ալի Շամխանին երեքշաբթի հայտարարել է, որ Իրանը մշակել է վրեժխնդրության 13 սցենար, «որոնցից ամենամեղմը ԱՄՆ-ին մղձավանջ կթվա»: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն, իր հերթին, հխոստացել է ամերիկացիների վրա հարձակման դեպքում «արագ եւ ուժեղ հարված» հասցնել Իրանում 52 թիրախների ուղղությամբ:
Հունվարի 8-ի գիշերը ԻՀՊԿ-ը հայտարարել է Սոլեյմանիի սպանության համար վրեժի օպերացիայի սկզբի մասին: Թեհրանը «երկիր-երկիր» դասի հրթիռ է արձակել Էյն-ալ-Ասադ ամերիկյան բազայի ուղղությամբ: Ընդ որում, ամերիկացիներից ոչ ոք չի զոհվել:

Footages have appeared that show how missile strike affect the American Al Asad Airbase in western Iraq, RIA Novosti reported.
Judging by the video, the buildings were destroyed as a result of the shelling, in addition, a lot of fragments left from the rocket are scattered around the territory.
The dialogue between the US and Iran has been tense for many years; there are no diplomatic relations between the two countries.
On January 3, the US launched a missile strike at an airport in Baghdad and destroyed the head of the Quds special forces of the Islamic Revolutionary Guards Corps (IRGC), General Qasem Soleimani.
Iran’s Supreme Security Council secretary Ali Shamkhani said the country has 13 scenarios for revenge on Washington, even the smallest of which will become America’s nightmare.
On the night of January 8, the Iranian Islamic Revolutionary Guard Corps announced the start of a retaliation operation for the assassination of Soleimani. Tehran fired ground-to-ground missiles at the US bases in western Iraq and Erbil, where the US army is located.
By the way, none of the Americans died. The international community calls on the parties to restraint.