Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գրասենյակը մեկնաբանել է DPA գերմանական գործակալության տարածած տեղեկատվությունն այն մասին, որ Թուրքիայի նախագահը հեռացել է Լիբիայի վերաբերյալ համաժողովից, որը կիրակի տեղի է ունեցել Բեռլինում։
Խոսքն այն մասին չէ, որ Էրդողանը վաղաժամ որոշել է հեռանալ համաժողովից, գրում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով գրասենյակին։ Թուրքիայի նախագահը պարզապես չի մնացել հանդիպման մասնակիցների ընթրիքին, ընդգծել է աղբյուրը։ Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ համաժողովից հեռացել էր նաեւ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն։
Հիշեցնենք, որ Լիբիայի վերաբերյալ բարձր մակարդակի միջազգային համաժողովը սկսվել էր կիրակի, Բեռլինում։ Մասնակցում էին Ռուսաստանի, ԱՄՆ, Թուրքիայի, Եգիպտոսի եւ այլ երկրների, ինչպես նաեւ ԵՄ եւ ՄԱԿ ներկայացուցիչներ։ Մասնակիցները քննարկել են, թե ինչպես հրադադար հաստատեն եւ վերսկսեն քաղաքական գործընթացը, ինչպես նաեւ դիտարկել են ամփոփիչ հայտարարության նախագիծը։

Канцелярия президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана прокомментировала информацию, распространенную немецким агентством DPA о том, что турецкий лидер покинул международную конференцию по Ливии, которая в воскресенье прошла в Берлине.
Речь о том, что Эрдоган преждевременно решил уйти с конференции, не идет, пишет ТАСС, ссылаясь на канцелярию. Президент Турции просто не стал оставаться на ужин участников встречи, подчеркнул источник. Ранее сообщалось также, что конференцию покинул и госсекретарь США Майк Помпео.
Напомним, международная конференция по Ливии на высшем уровне открылась в воскресенье в Берлине. В ней приняли участие представители России, США, Турции, Египта, и других стран, а также ЕС и ООН. Участники обсудили, как подтвердить прекращение огня и перезапустить политический процесс, а также рассмотрели проект итогового коммюнике.