Էֆֆեկտիվ աշխատանքն ենք ունեցել, եւ դա միտված է եղել Զինված ուժերի՝ ապրիլյան դեպքերի խնդիրներն արագ ավարտելուն ու հանրությանը ներկայացնելուն, այն առումով, որ մեր եզրակացությունները պետք է լինեն անթերի ու փաստարկված։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 7-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ապրիլյան պատերազմի դեպքերը քննող ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Մեր արված եզրակացությունները լինելու են անհերքելի։ Այս հարցը ապրիլյան պատերազմի հետ կապված մենք աշխատելու ենք Զինված ուժերի այսօրվա ղեկավար կազմի հետ։ Այնպիսի հիմնավորումներով ներկայացնենք, որպեսզի բոլոր հարցերը փարատենք։ Զինված ուժերը պետք է իրենց մարտական հերթափոխը իրականացնեն առանց կասկածամտության որեւէ դրսեւորման։ Սա այն կառույցն է, որն իր ծառայությունը վերաբերում է յուրաքանչյուրի ընտանիքին։ Զինված ուժերի հեղինակության բարձրացումը կախված բոլորից»,- ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նշենք, որ Ազգային ժողովի ապրիլյան պատերազմի դեպքերը քննող հանձնաժողով էր հրավիրվել Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ (ԶՈՒ ԳՇ պետ) Արտակ Դավթյանը: Դավթյանը ապրիլյան պատերազմի ժամանակ զբաղեցնում էր Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի օպերատիվ վարչության պետի պաշտոնը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլյան պատերազմի դեպքերը քննող հանձնաժողովի նախորդ նիստին եկել էր պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը:

У нас была эффективная работа, и она была нацелена на быстрое ее завершение и представление общественности вопросов, связанных с апрельскими случаями  в ВС. А наши заключения должны быть безупречными и аргументированными. Об этом заявил в беседе с журналистами 7 февраля глава парламентской комиссии по расследованию событий  апрельской эскалации 2016 года, депутат от правящего блока «Мой шаг» Андраник Кочарян.
«Наши заключения будут неопровержимыми. По этому вопросу мы будем работать с сегодняшним руководящим составом ВС. Вооруженные Силы должны осуществлять свое боевое дежурство  без какого-либо проявления подозрительности. Эта та структура, служба которой касается любой семьи. Повышение репутации ВС зависит от всех», - заявил Кочарян.
Отметим, что в парламентскую комиссию по расследованию событий апрельской эскалации 2016 года был приглашен начальник Генштаба Вооруженных Сил Армении Артак Давтян, который в период апрельской войны занимал должность начальника оперативного управления ГШ ВС.
Напомним, что на прошлое заседание комиссии был приглашен экс-министр обороны республики Сейран Оганян.