2015-ի Սահմանադրությունը անկատար է, լի մեծ ու փոքր հակասություններով, եւ վաղ թե ուշ ամբողջությամբ պիտի փոխվի։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 11-ին, հայտարարություն է տարածել «Հանրապետություն» կուսակցությունը։
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է․
«Ելնելով ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման անհրաժեշտությունից, երբ գործադիր եւ օրենսդիր իշխանությունները փոխվել են օրինական ընտրությունների արդյունքում, իսկ դատական իշխանության հանդեպ կա տոտալ անվստահություն եւ ՍԴ-ն համարվում է այդ իշխանության բարձրագույն մարմինը՝ հանրային ընկալման մեջ ունենալով նախկին իշխանության սպասարկուի անբեկանելի համբավ, իրավիճակ, որ չունի հանգուցալուծման քաղաքակիրթ այլ տարբերակ, քան հանրաքվեն, «Հանրապետություն» կուսակցությունը միանում է Այո-ի քարոզչությանը։
Միեւնույն ժամանակ՝ «Հանրապետություն» կուսակցությունը հիշեցնում է, որ Աժ արտահերթ ընտրություններից անմիջապես հետո առաջարկել է նոր ՍԴ ընտրել՝ հիմնավորելով համակարգային փոփոխությունների անհրաժեշտությամբ, որն էլ մնացել է անպատասխան: «Հանրապետություն» կուսակցությունը ի սկզբանե դեմ էր եւ ակտիվ Ոչ-ի կողմնակից է եղել 2015-ի Սահմանադրության փոփոխություններին ու խորհրդարանական կառավարման մոդելին: Մենք գտնում ենք, որ Հայաստանում հիմնական, չփոփոխվող եւ արագ որոշումների հնարավորություն տվող մոդել կարող է լինել միայն լրիվ նախագահական կառավարում ապահովող համակարգը։
Մենք համոզված ենք, որ 2015-ի Սահմանադրությունը անկատար է, լի մեծ ու փոքր հակասություններով, եւ վաղ թե ուշ ամբողջությամբ պիտի փոխվի»:

The Constitution of 2015 is imperfect, full of big and small discrepancies, and it must be amended sooner or later. This is stated in the statement that Republic Party issued today.
“Based on the need to solve the situation created after the legislative and executive powers were changed after legitimate elections, and based on the fact that there is total distrust in the judiciary and the Constitutional Court is considered the highest body of the judiciary with the peremptory reputation of a servant of the former authorities, a situation that can’t be solved in any other way besides a referendum, the Republic Party is joining the campaign for “Yes” to the constitutional amendments.
At the same time, Republic Party reminds that it had proposed to elect new members of the Constitutional Court right after the snap parliamentary elections due to the need for systemic changes. We believe that only a system ensuring presidential governance can serve as a model that will provide the opportunity to make fundamental, invariable and rapid decisions.
We are certain that the Constitution of 2015 is imperfect, full of big and small discrepancies, and it must be amended sooner or later.”