Փետրվարի 25-ի Ժնեւում ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 43-րդ նիստի շրջանակներում ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ։
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ կողմերը քննարկեցին Հայաստանի եւ Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում համագործակցության հեռանկարները։ Երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց Հայաստանի ու Եվրոպայի խորհրդի միջեւ տարբեր մակարդակներում հաստատված արդյունավետ երկխոսության եւ համագործակցության դրական դինամիկայի կապակցությամբ։
Մտքեր փոխանակվեցին Եվրոպայում ժողովրդավարության ամրապնդման մարտահրավերներին միասնաբար դիմագրավելու եւ ԵԽ-ի գործունեության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք ջանքերի շուրջ:
Անդրադառնալով մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ձեռքբերումներին եւ բացթողումներին՝ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց մարդու իրավունքների համընդհանուր բնույթը եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը ու խրախուսումը եվրոպական մայրցամաքի ողջ տարածքում, ներառյալ հակամարտության գոտիներում։
Զոհրաբ Մնացականյանը Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին ներկայացրեց նաեւ Հայաստանում կառավարության կողմից նախաձեռնած ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը։

YEREVAN. – Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan met with Secretary General Marija Pejcinovic Buric of the Council of Europe (CoE), on the margins of the 43rd Session of the United Nations Human Rights Council, in Geneva, Switzerland.
The parties discussed the prospects of cooperation within the framework of Armenia and CoE, the Armenian Foreign Ministry informed Armenian News-NEWS.am. Both sides expressed satisfaction with the positive dynamics of the effective dialogue and cooperation between Armenia and the CoE.
Opinions were exchanged on joint efforts to tackle the challenges of strengthening democracy in Europe and on the efforts to be undertaken increase the effectiveness of the work of the CoE.
Touching upon the achievements and shortcomings in human rights, Minister Mnatsakanyan emphasized the universal nature of human rights and their protection and promotion throughout the European continent, including in the conflict zones.
Also, Mnatsakanyan presented to Buric the agenda of democratic reforms launched by the government of Armenia.