ՊԲ զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում նախօրեին մահացու հրազենային վիրավորում ստացած 19-ամյա զինծառայողը Արցախի Ասկերանի շրջանի Խաչեն համայնքից էր։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց Խաչենի գյուղապետ Վրեժ Ստեփանյանը։
«Շատ շփվող, աշխույժ տղա էր, բոլոր դրական հատկանիշներով օժտված։ 11 ամիս էր մոտ, ինչ ծառայում էր։ Ընդունվել էր Շուշիում վարժարան, հետո զորակոչվել բանակ»,- ասաց գյուղապետը՝ նշելով, որ մահվան հանգամանքների մասին դեռեւս ոչինչ հայտնի չէ։
Զինծառայողը ծնողների միակ որդին էր, տան կրտսերը, ավագ քույր ունի։ Նրա մայրը գյուղի մանկապարտեզի տնօրենն է, հայրն աշխատում է Ջրային կոմիտեում։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ մայիսի 10-ին՝ ժամը 18:25-ի սահմանում, ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, դեռևս չպարզված հանգամանքներում, կրծքավանդակի շրջանում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 2001թ. ծնված Սասուն Սուրենի Մարգարյանը: Հարուցվել է քրգործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 360.1 հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (զինծառայողին անզգուշությամբ ինքնասպանության հասցնելը՝ մարտական հերթապահություն կամ մարտական ծառայություն կրելու ընթացքում)։

The 19-year-old serviceman who sustained a fatal gunshot wound yesterday at the maintenance station of one of the military units of the Defense Army of Artsakh (Nagorno-Karabakh) was from the Khachen village of Askeran region of Artsakh, as head of the village Vrezh Stepanyan told Armenian News-NEWS.am.
“He was a very active and interactive boy and had good human qualities. He had been serving in the army for about eleven months. He was drafted to the army after being admitted to the school in Shushi,” the head of the village said and stated that the circumstances behind the death remain unclear.
The serviceman was the parents’ only son, and he had an elder sister. The mother is the head of the local kindergarten, and the father works at the local water committee.
A criminal case has been initiated into soldier Sasun Margaryan sustaining a fatal gunshot wound in Artsakh on Sunday, the press service of the Investigative Committee of Armenia reported.