Բրազիլիայի նախագահ Ժաիր Բոլսոնարուն խոստովանել է, որ կարող էր արդեն ասիմպտոմիկ կերպով կորոնավիրուս տանել, եւ հայտարարել է, որ ցանկանում է հակամարմինների թեստ հանձնել՝ պարզելու համար՝ արդեն հիվանդացել է, թե ոչ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ես չգիտեմ՝ ունեցել եմ կորոնավիրուս, թե ոչ: Ավելի վաղ ես երկու անգամ թեստ եմ հանձնել, երկուսի արդյունքներն էլ բացասական էին: Ոմանք կարծում են, որ ես ունեցել եմ կորոնավիրուս, ես ոչինչ չեմ զգացել, չգիտեմ: Գուցե եւս մի թեստ հանձնեմ՝ տեսնելու համար՝ ունեմ արդյոք հակամարմիններ: Կարծում եմ՝ ես ունեցել եմ այն»,- ասել է Բոլսոնարուն:
Ավելի վաղ Բրազիլիայի Դաշնային դատարանը որոշում էր կայացրել, որ Բոլսոնարուն պետք է հայտնի կորոնավիրուսի ախտորոշման իր հանձնած թեստի արդյունքների մասին: Կառավարությունը մայիսի կեսերին փոխանցել էր նախագահի՝ ավելի վաղ հանձնած թեստերի արդյունքները Գերագույն դատարան:
Մարտին Բոլսոնարուն պատվիրակության ուղեկցությամբ այցելել էր Միացյալ Նահանգներ, որի ավելի քան 20 անդամներն այնուհետեւ հիվանդացել էին կորոնավիրուսով: Նախագահը մի քանի թեստ էր հանձնել՝ ընդ որում, միշտ հերքելով, որ վարակված է:
Ավելի վաղ Դաշնային դատարանը Բոլսոնարուին պարտավորեցրել էր դիմակ կրել հասարակական վայրերում, հակառակ դեպքում նա ստիպված կլինի օրական 2000 ռեալ տուգանք (մոտ 387 ԱՄՆ դոլար) վճարել:

Президент Бразилии Жаир Болсонару допустил, что уже бессимптомно мог переболеть коронавирусом, и заявил, что хочет сдать тест на антитела, чтобы понять, был ли у него вирус, передает РИА Новости
«Я не знаю, был ли у меня коронавирус. Ранее я сделал два теста, оба были отрицательными. Некоторые считают, что у меня был коронавирус, я ничего не ощущал, не знаю. Может быть, сделаю ещё один тест, чтобы посмотреть, если ли у меня антитела. Я думаю, что он у меня был», - сказал Болсонару.
Ранее Федеральный суд Бразилии постановил, что Болсонару должен сообщить о результатах своих анализов на COVID-19. Правительство в середине мая передало результаты сделанных ранее президентом тестов в Верховный суд.
В марте Болсонару посещал США в сопровождении делегации, более 20 членов которой затем заболели коронавирусом. Президент сделал несколько тестов, при этом всегда отрицая, что заражен.
Ранее Федеральный суд также обязал Болсонару носить маску в общественных местах. В противном случае ему будет грозить штраф в 2 тысячи реалов в день (около 387 долларов США).