ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը միաձայն ընդունել է բանաձեւ, որով կոչ է անում դադարեցնել հակամարտությունները` երեք ամիս տեւած քրտնաջան բանակցություններից հետո COVID-19 համավարակի դեմ պայքարը հեշտացնելու համար:
Բանաձեւը, որը պատրաստել են Ֆրանսիան եւ Թունիսը, կոչ է անում «անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները բոլոր իրավիճակներում»: Սա համավարակի մասին Անվտանգության խորհրդի առաջին հայտարարությունն է եւ առաջին իրական գործողությունը բռնկումից հետո:
ՄԱԿ-ում Թունիսի դեսպան Կայս Կաբտանին այն անվանել է «պատմական նվաճում», սակայն փորձագետները կասկածի տակ են դնում, թե արդյոք բանաձեւը որեւէ ազդեցություն կունենա:
Բազմիցս Չինաստանի եւ Միացյալ Նահանգների կողմից (որոնք դեմ են արտահայտվում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տեքստային հղումներին) արգելափակված բանաձեւը նպատակ ունի աջակցել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերիշի գլոբալ հրադադարի վաղեմի կոչին:
Բանաձեւը «զինված հակամարտությունների բոլոր կողմերին կոչ է անում անհապաղ մասնակցել առնվազն 90 օր տեւող հումանիտար դադարին, որպեսզի ապահովվի մարդասիրական օգնության անվտանգ, անխափան եւ կայուն առաքումը»:
Նոր տեքստում հղում չկա ԱՀԿ-ին, որին ԱՄՆ-ը քննադատել էր համավարակի հանդեպ արձագանքի համար: Մայիսին Վաշինգտոնը դեմ էր արտահայտվել ԱՀԿ-ի ցանկացած հիշատակմանը: Բանակցությունների ընթացքում ԱՄՆ-ը եւ Չինաստանը սպառնում էին վետո դնել բանաձեւի վրա։
Դիվանագետների խոսքերով՝ Ինդոնեզիան, որը Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ է, օգնել է հասնել փոխզիջման, որում նախաբանին արված հղումը ավելացվել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը սատարելու Գլխավոր ասամբլեայի պարտավորությանը:
Աղոտ հիշատակումը բավարար է համարվել Չինաստանի համար, որը ցանկանում էր ընդգծել ԱՀԿ-ի եւ ԱՄՆ-ի կարեւորությունը, որը հայտարարել է կազմակերպությունից դուրս գալու մասին:

Совет Безопасности ООН единогласно принял резолюцию, призывающую к прекращению конфликтов для облегчения борьбы с пандемией COVID-19 после трехмесячных кропотливых переговоров.
Резолюция, подготовленная Францией и Тунисом, призывает к «немедленному прекращению военных действий во всех ситуациях». Это первое заявление Совета Безопасности о пандемии и его первое реальное действие после начала вспышки.
Посол Туниса в ООН Кайс Кабтани назвал это «историческим достижением», но эксперты поставили под сомнение, окажет ли резолюция какое-либо влияние.
Неоднократно блокируемая Китаем и Соединенными Штатами, которые выступали против ссылки в тексте на Всемирную организацию здравоохранения (ВОЗ), резолюция направлена на то, чтобы поддержать ранний призыв Генерального секретаря ООН Антонио Гутерриша к глобальному прекращению огня.
Резолюция «призывает все стороны в вооруженных конфликтах немедленно принять участие в длительной гуманитарной паузе не менее 90 дней, чтобы обеспечить безопасную, беспрепятственную и устойчивую доставку гуманитарной помощи».
В новом тексте нет ссылки на ВОЗ, которую США критиковали за реакцию на пандемию. Вашингтон выступил против любого упоминания ВОЗ еще в мае. В ходе переговоров Соединенные Штаты и Китай угрожали наложить вето на резолюции.
По словам дипломатов, Индонезия, непостоянный член Совета Безопасности, помогла добиться компромисса, в котором ссылка на преамбулу была добавлена к обязательству Генеральной Ассамблеи по поддержке Всемирной организации здравоохранения.
Смутное упоминание было сочтено удовлетворительным для Китая, который хотел подчеркнуть важность ВОЗ и США, которые заявили о выходе из организации.