ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը միաձայն ընդունել է բանաձեւ, որով կոչ է անում դադարեցնել հակամարտությունները` երեք ամիս տեւած քրտնաջան բանակցություններից հետո COVID-19 համավարակի դեմ պայքարը հեշտացնելու համար:
Բանաձեւը, որը պատրաստել են Ֆրանսիան եւ Թունիսը, կոչ է անում «անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները բոլոր իրավիճակներում»: Սա համավարակի մասին Անվտանգության խորհրդի առաջին հայտարարությունն է եւ առաջին իրական գործողությունը բռնկումից հետո:
ՄԱԿ-ում Թունիսի դեսպան Կայս Կաբտանին այն անվանել է «պատմական նվաճում», սակայն փորձագետները կասկածի տակ են դնում, թե արդյոք բանաձեւը որեւէ ազդեցություն կունենա:
Բազմիցս Չինաստանի եւ Միացյալ Նահանգների կողմից (որոնք դեմ են արտահայտվում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տեքստային հղումներին) արգելափակված բանաձեւը նպատակ ունի աջակցել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերիշի գլոբալ հրադադարի վաղեմի կոչին:
Բանաձեւը «զինված հակամարտությունների բոլոր կողմերին կոչ է անում անհապաղ մասնակցել առնվազն 90 օր տեւող հումանիտար դադարին, որպեսզի ապահովվի մարդասիրական օգնության անվտանգ, անխափան եւ կայուն առաքումը»:
Նոր տեքստում հղում չկա ԱՀԿ-ին, որին ԱՄՆ-ը քննադատել էր համավարակի հանդեպ արձագանքի համար: Մայիսին Վաշինգտոնը դեմ էր արտահայտվել ԱՀԿ-ի ցանկացած հիշատակմանը: Բանակցությունների ընթացքում ԱՄՆ-ը եւ Չինաստանը սպառնում էին վետո դնել բանաձեւի վրա։
Դիվանագետների խոսքերով՝ Ինդոնեզիան, որը Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ է, օգնել է հասնել փոխզիջման, որում նախաբանին արված հղումը ավելացվել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը սատարելու Գլխավոր ասամբլեայի պարտավորությանը:
Աղոտ հիշատակումը բավարար է համարվել Չինաստանի համար, որը ցանկանում էր ընդգծել ԱՀԿ-ի եւ ԱՄՆ-ի կարեւորությունը, որը հայտարարել է կազմակերպությունից դուրս գալու մասին:

The UN Security Council unanimously adopted a resolution calling for an end to conflicts to facilitate the fight against the COVID-19 pandemic after three months of talks, AFP reported.
The resolution, prepared by France and Tunisia, calls for an immediate cessation of hostilities in all situations. This is the first statement by the Security Council on a pandemic and its first real action after the outbreak.
Tunisia's ambassador to the UN, Kais Kabtani, hailed it as a "historic achievement" but experts questioned whether the text would have any impact.
Repeatedly blocked by China and the US, which opposed a reference in the text to the World Health Organization (WHO), the resolution seeks to support the early appeal of UN Secretary-General Antonio Guterres for a global ceasefire.
It "calls upon all parties to armed conflicts to engage immediately in a durable humanitarian pause for at least 90 consecutive days, in order to enable the safe, unhindered and sustained delivery of humanitarian assistance."
The new text has no reference to WHO. Washington opposed any mention of WHO back in May. During the talks, the US and China threatened to veto resolutions.
According to diplomats, Indonesia, a non-permanent member of the Security Council, helped achieve a compromise that saw a reference to a General Assembly commitment to supporting the WHO added to the preamble.
A vague mention was considered satisfactory for China, which wanted to highlight the importance of WHO and the US which broke away from the UN body.