Պակիսստանի ազգային ավիափոխադրող «Պակիստանի միջազգային ավիաուղիներ»-ն աշխատանքից հեռացրել է 28 օդաչուի, որոնց ամառային թռիչքներ կատարելու արտոնագրերը կեղծ էին, հայտնել են ընկերության մամուլի ծառայությունից՝ մեկնաբանելով Քարաչիում ողբերգական ավիաաղետի շուրջ բռնկված սկանդալը, հաղորդում է Associated Press-ը։
Մայիսի 22-ին 97 կյանք խլած ինքնաթիռի կործանման հետաքննությունը հանգեցրել է ցնցող բացահայտման, որ Պակիստանում 860 օդաչուներից 260-ը կեղծել են իրենց մասնագիտական քննությունների ժամանակ, սակայն այդուհանդերձ ստացել էին արտոնագիր Քաղաքացիական ավիացիայի վարչության կողմից։
Ավելի ուշ կառավարությունն աշխատանքից հեռացրել էր նշված վարչությունից հինգ պաշտոնատար անձի։ Քննարկվում է նաեւ նրանց նկատմամբ քրեական գործ հարուցել։
Սկանդալը ցնցել էր ամբողջ երկրին եւ հասել ազգային ավիափոխադրողի բարձրագույն կառավարման մարմնին։
ԵՄ եւ Մեծ Բրիտանիայի ավիացիոն անվտանգության գործակալությունն արգելել է Պակիստանի ավիաընկերությանը թռիչքներ կատարել իր տարածքում առնվազն կես տարվա ընթացքում։

Its remarks came amid the latest developments following a tragic plane crash near Karachi that killed 97 people on board, the Associated Press reported.
An inquiry into the May 22 crash revealed that 260 of 860 pilots in Pakistan had cheated on their pilot exams, but were given licenses by the Civil Aviation Authority.
The government later fired five officials of the regulatory agency. Criminal proceedings against them are also being considered.
The EU's aviation safety agency and the UK subsequently banned Pakistan International Airlines from flying into Europe for at least six months.