59 տարեկանում կյանքից հեռացել է Դանիայում Հյուսիսային Աֆրիկայի Հանրապետության դեսպան, Հարավային Աֆրիկայի նախկին նախագահ Նելսոն Մանդելա դուստր Զինձի Մանդելա-Հլոնգվանեն: Այս մասին հաղորդել է eNCA տեղական հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով նրա հարազատներին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Հարավային Աֆրիկայի արտաքին գործերի եւ համագործակցության նախարարությունը հայտարարել է, որ օրվա ընթացքում մանրամասներ կտրամադրի դիվանագետի մահվան կապակցությամբ:
Զինձին Նելսոն Մանդելայի երեք դուստրերից կրտսերն էր եւ զբաղվում էր քաղաքականությամբ եւ մարդու իրավունքներով, ինչպես նաեւ իր բանաստեղծություններով մի քանի գիրք է հարատարակել: Նա 2015 թվականին նշանակվել էր Դանիայում Հարավային Աֆրիկայի դեսպան եւ մինչեւ իր կյանքի վերջին օրը զբաղեցնում էր այդ պաշտոնը։

Посол Южно-Африканской Республики в Дании, дочь бывшего президента ЮАР Нельсона Манделы Зиндзи Мандела-Хлонгване умерла в возрасте 59 лет. Об этом сообщил местный телеканал eNCA со ссылкой на ее родственников, передает ТАСС
Министерство иностранных дел и сотрудничества ЮАР объявило, что в течение дня предоставит подробности в связи со смертью дипломата.
Зиндзи была младшей из трех дочерей Нельсона Манделы и занималась политикой и правозащитной деятельностью, а также опубликовала несколько книг своих стихов. Она получила назначение в качестве посла ЮАР в Дании в 2015 году и до самой смерти находилась на этом посту.