Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) նախազգուշացրել է, որ կորոնավիրուսի համավարակը կարող է խորանալ, եթե բոլոր երկրները չպահպանեն նախազգուշական հիմնական միջոցները:
«Թույլ տվեք ասել, որ շատ երկրներ սխալ ուղղությամբ են ընթանում, վիրուսը շարունակում է մնալ համար մեկ թշնամին»,- ասել է գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհան Գեբրեեսուսը` Ժնեւում ԱՀԿ կենտրոնական գրասենյակից վիրտուալ ճեպազրույցի ժամանակ: «Հիմունքներին չհետեւելու դեպքում այս համավարակն ավելի կվատանա, կվատանա ու կվատանա: Բայց այդպես չպետք է լինի»:
Նրա խոսքերով՝ Միացյալ Նահանգներին եւ Բրազիլիային բաժին է ընկնում ամենօրյա կորոնավիրուսի նոր դեպքերի կեսը: Նա նշել է, որ կիրակի օրը ԱՄՆ-ն ու Բրազիլիան հաղորդել են Covid-19-ի 111 319 նոր դեպքերի մասին, որը կազմում է աշխարհում գրանցված բոլոր նոր դեպքերի մոտավորապես կեսը: «Աշխարհի որոշ երկրներում մենք տեսնում ենք Covid-19-ի դեպքերի վտանգավոր աճ»,- հավելել է նա: «Կարծես շատ երկրներ կորցնում են ձեռք բերած արդյունքները, քանի որ ռիսկերի նվազեցման ստուգված միջոցառումները չեն կիրառվում կամ չեն կատարվում»:

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) предупредила, что пандемия коронавируса может усугубиться, если все страны не будут соблюдать основные меры предосторожности.
«Позвольте мне сказать прямо, слишком много стран движутся в неправильном направлении, вирус остается врагом номер один», - сказал генеральный директор Тедрос Адханом Гебреесус на виртуальном брифинге из штаб-квартиры ВОЗ в Женеве. «Если не следовать основам, эта пандемия будет становиться все хуже, хуже и хуже. Но так быть не должно».
По его словам, на долю Соединенных Штатов и Бразилии приходится половина новых случаев ежедневного коронавируса. Он отметил, что в воскресенье США и Бразилия сообщили о 111 319 новых случаях заболевания Covid-19, что составляет примерно половину всех новых случаев, зарегистрированных во всем мире. «В некоторых странах мира мы наблюдаем опасное увеличение случаев Covid-19», - добавил он. «Похоже, что многие страны теряют достигнутые результаты, поскольку проверенные меры по снижению риска не применяются или не выполняются».