Կիրակի Վարշավայի կենտրոնում տեղի է ունեցել կոնֆլիկտ ցուցարար լեհ ազգայնականների եւ ԼԳԲՏ ակտիվիստների միջեւ, հաղորդում է Reuters-ը։
Բանն այն է, որ երկու խումբն էլ անցկացնում էր հանրահավաք միեւնույն փողոցի հակառակ կողմերում։
ԼԳԲՏ ակտիվիստների ներկայությամբ ազգայնականներն այրել են ծիածանի գույներով դրոշը, իսկ ԼԳԲՏ ակտիվիստները նկարել են այն մայթեզրին։
Այնուհետեւ երկու հակամարտող խմբերը սկսել են բղավել վիրավորանքներ միմյանց հասցեին։ Կոնֆլիկտող կողմերի միջեւ հավաքվել էին տասնյակ ոստիկաններ։
Նշվում է, որ ազգայնականների ակցիայի կազմակերպիչը Լեհաստանում վերջին նախագահական ընտրությունների ժամանակ ընտրողների ձայների 7 տոկոսը ստացած «Ազգային շարժում» կուսակցության անդամ է։

В центре Варшавы в воскресенье произошел конфликт между митингующими польскими националистами и ЛГБТ-активистами, сообщает Reuters
Дело в том, что обе группы проводили митинг на двух противоположных сторонах одной улицы.
Националисты на глазах у ЛГБТ-активистов сожгли их радужный флаг, а ЛГБТ-активисты нарисовали флаг на тротуаре.
Затем обе противоборствующие группы начали выкрикивать оскорбления в адрес друг друга. Между конфликтующими сторонами выстроились в линию десятки полицейских.
Отмечается, что организатором акции националистов оказался член партии «Национальное движение», получивший 7% голосов избирателей на последних президентских выборах в Польше.