Վրաստանը բաց է Ռուսաստանի հետ լուրջ բանակցությունների համար, հայտարարել է Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին, մայիսի 19-ին Թբիլիսիում Եվրախորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկի հետ կայացած համատեղ ասուլիսի ժամանակ: Սահակաշվիլին նշել է, որ իր երկիրը ցանկանում է «ուղղակի նորմալ, մարդկային եւ միջպետական հարաբերություններ ո
Վրաստանի նախագահը ասուլիսում մեկնաբանել է Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի հայտարարությունը, ըստ որի, 2008-ի օգոստոսին Վրաստանի եւ Հարավային Օսեթիայի միջեւ տեղի ունեցած հակամարտությունը շատ կարեւոր էր Ռուսաստանի համար:
«Այդ իրադարձությունները հսկայական նշանակություն են ունեցել, որպեսզի երկիրը չմասնատվի եւ իրեն ուժեղ զգա»,- ընդգծել էր Մեդվեդեւը:
«Մենք էլ արդեն սկսել էինք հավատալ, որ ռուսները Վրաստանի տարածք մտան, քանի որ շատ էին մտահոգվում օսեթների ու աբխազների ճակատագրով»,- հեգնանքով նշել է Սահակաշվիլին ու հավելել. «Բոլորը հիշում են Ռուսաստանի նախագահի հայտարարությունը, որ ես, իբր, քաղաքական դիակ եմ: Ես արդեն 3 տարի «դիակ» եմ, բայց կարծում եմ, որ անհամեմատ ավելի լավ տեսք ունեմ եւ ֆիզիկապես, եւ քաղաքական առումով, քան ինքը (Մեդվեդեւը) նկարագրել էր»:

Грузия открыта для серьезных переговоров с Россией, заявил президент Грузии Михаил Саакашвили 19 мая в Тбилиси, на совместной пресс-конференции с президентом Европарламента Ежи Бузеком. Саакашвили отметил также, что его страна желает «просто иметь нормальные, человеческие и межгосударственные отношения».
Президент Грузии на пресс-конференции прокомментировал заявление президента России Дмитрия Медведева.
Накануне, на пресс-конференции в Сколково, Медведев заявил, что вооруженный конфликт 2008 года с Грузией в Южной Осетии был очень важным для России. Эти события имели огромное значение для того, чтобы страна не рассыпалась и чувствовала себя сильной, - подчеркнул российский президент.
«...А мы практически уже поверили, что они вошли в Грузию, так как очень заботились о судьбе людей осетинского и абхазского происхождения...А вчера они сами сказали, что это не так», - с иронией прокомментировал Саакашвили заявление российского президента.
«Все помнят заявление президента России о том, что я якобы политический труп. Я уже три года как «труп», но думаю, что немного лучше выгляжу и физически, и политически, чем он (Медведев) это описал», - заявил Саакашвили.