Թուրքիայում երիտասարդության եւ սպորտի օրվա հետ կապված մի պլատֆորմի մասնակցած Թուրքիայի ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Ըշըք Քոշաները  քննադատել է Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներին պատժելու այն ժամանակվա թուրքական իշխանությունների քայլերը։
Թուրքական Milliyet-ի փոխանցմամբ՝  թուրք գեներալը շեշտել  է, թե ներկայումս Թուրքիայում Աթաթուրքի եւ նրա ընկերների պայքարին նոր տարբերակով են ներկայացնում՝ աշխատելով այլընտրանքային պատմություն ստեղծել։
Ըշըք Քոշաները պնդել է, թե բազմաթիվ թուրք «հայրենասերներ» անտեղի պատժվել են հայերի տեղահանության ընթացքում անփույթ եւ վատ վերաբերմունք ցուցաբերելու մեղադրանքով։  «Ազգային փոքրամասնություններին գոհացնելու համար նրանց ներկայացուցիչներին պաշտոնների էին նշանակում՝ չպարտադրելով նրանց թուրքերենի պարտադիր օգտագործումը։ Հարմար առիթի դեպքում, այդ իրադարձությունները կարող են կրկնվել։ Մենք պետք է դաս քաղենք մեր պատմությունից»,-նշել է Թուրքիայի ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետը։
Նշենք, որ 1919-ին Ստամբուլում  սկսված դատավարության ընթացքում Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներին հեռակա մահապատժի են դատապարտել, մի շարք թուրք պաշտոնյաներ էլ դատապարտվել են տարբեր պատժաչափերի, սակայն դատապարտված անձինք կարճ ժամանակ անց ազատ են արձակվել, իսկ մահվան դատապարտվածները հերոսացվել։

В связи с днем молодежи и спорта начальник Главного штаба Вооруженных сил Турции Ышык Кошанер осудил шаги по наказанию организаторов Геноцида армян, которые предприняли тогдашние власти Турции.
Как пишет турецкая «Milliyet», генерал подчеркнул, что в настоящее время в Турции представляют борьбу Ататюрка и его друзей по-новому, пытаясь создать альтернативную историю.
Ышык Кошанер сказал, что множество турецких «патриотов» были зря наказаны по обвинению в халатном или плохом обращении во время депортации армян. «Чтобы удовлетворить национальные меньшинства, их представителей назначают на должности, не принуждая к обязательному использованию турецкого языка. При удобном случае эти события могут повториться. Мы должны извлечь урок из нашей истории», – отметил начальник Главного штаба Турции.
Отметим, что в ходе судебного процесса, начатого в 1919 году в Стамбуле, организаторов Геноцида армян заочно приговорили к смертной казни, некоторым турецким чиновникам были назначены различные меры наказания, однако осужденные через короткое время были освобождены.