Պետությունները պետք է անեն հնարավոր ամեն բան` Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Համատեղ գործողությունների համապարփակ ծրագրի պահպանման համար. համաձայնագիրը բազմակողմ դիվանագիտության եւ միջուկային չտարածման հաղթանակ է դարձել, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը:
«Ես միշտ հայտարարել եմ, որ Համատեղ գործողությունների համապարփակ ծրագիրը բազմակողմ դիվանագիտության եւ միջուկային զենքի չտարածման հաղթանակն է: Կարծում եմ, որ անդամ պետությունները պետք է ամեն հնարավոր ամեն բան` այն պահպանելու համար»,- ասել է Գուտերեշը:
«Ինչ վերաբերում է իմ դերին, ապա քարտուղարությունն առաջնորդվելու է նրանով, ինչ գալի է Անվտանգության խորհրդի կողմից»,- հավելել է նա:
Իրանը եւ միջազգային բանակցողների վեցնյակը 2015-ի հուլիսին պատմական համաձայնության էին եկել իրանական ատոմի երկարամյա խնդրի լուծան վերաբերյալ: Ամիսներ տեւած բանակցություններն ավարտվել էին Համատեղ գործողությունների համապարփակ ծրագրի (ՀԳՀԾ) ընդունմամբ, որի իրագործումն ամբողջությամբ հանում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, Միացյալ Նահանգների եւ Եվրամիության կողմից նախկինում սահմանված տնտեսական եւ ֆինանսական պատժամիջոցները:
Պայմանավորվածությունը, մասնավորապես, նախատեսում էր, որ զենքի էմբարգոն կհանվի Իրանից հինգ տարվա ընթացքում, զենքի մատակարարումները հնարավոր էին նաեւ դրանից առաջ, սակայն` միայն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի թույլտվությամբ: Գործարքն իր նախնական տեսքով չտեւեց նույնիսկ երեք տարի. 2018-ի մայիսին Միացյալ Նահանգները հայտարարեցին դրանից միակողմանի դուրս գալու եւ Թեհրանի դեմ կոշտ միակողմանի պատժամիջոցների վերականգնման մասին:
Վերջերս Վաշինգտոնը փորձում է վերականգնել ՄԱԿ-ի պատժամիջոցներն Իրանի դեմ: Օգոստոսին ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն Անվտանգության խորհրդի նախագահին բողոք էր հղել` 2231 բանաձեւով նախատեսված հակաիրանական պատժամիջոցների վերականգնման ընթացակարգը սկսելու համար Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Համատեղ գործողությունների  համապարփակ ծրագրի (ՀԳՀԾ) դրույթները չկատարելու վերաբերյալ:

Государствам необходимо сделать все возможное для сохранения Совместного всеобъемлющего плана действий по иранской ядерной программе – договоренность стала триумфом многосторонней дипломатии, заявил в интервью РИА Новости генсек ООН Антониу Гутерриш.
«Я постоянно заявлял, что Совместный всеобъемлющий план действий является триумфом многосторонней дипломатии и ядерного нераспространения. Я считаю, что государствам-членам следует сделать все возможное для его сохранения», - сказал Гутерриш.
«Что касается моей роли, то секретариат будет руководствоваться тем, что исходит от Совета Безопасности», - добавил он.
Иран и «шестерка» международных переговорщиков в июле 2015 года достигли исторического соглашения об урегулировании многолетней проблемы иранского атома. Многомесячные переговоры завершились принятием Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД), выполнение которого полностью снимает с Ирана введенные ранее экономические и финансовые санкции со стороны СБ ООН, США и Евросоюза.
Договоренность, в частности, предусматривала, что оружейное эмбарго будет снято с Ирана в течение пяти лет, поставки вооружений возможны и раньше, но только с разрешения СБ ООН. Сделка в первоначальном виде не прожила и трех лет: в мае 2018 года США объявили об одностороннем выходе из нее и восстановлении жестких односторонних санкций против Тегерана.
В последнее время Вашингтон пытается восстановить санкции ООН в отношении Ирана. В августе госсекретарь США Майк Помпео передал председателю СБ жалобу на неисполнение Ираном положений Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе для запуска процедуры восстановления антииранских санкций в рамках резолюции 2231.