Բելառուսի հետ պետական սահմանը կարող է փակվել Լեհաստանի եւ Լիտվայի կողմից: Այսպես են արձագանքել Լիտվայի եւ Լեհաստանի նախագահներ Գիտանաս Նաուսեդան եւ Անջեյ Դուդան նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարությանն ուրբաթ կայացած հեռախոսազրույցում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը` վկայակոչելով Լիտվայի ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
«Որոշ երկրների իշխանությունները պարզապես մոռանում են, որ միջազգային հարաբերություններում գործում է հայելու սկզբունքը: Սահմանները կարելի է փակել երկու կողմից էլ»:
Նա Մինսկի գործողություններն «առանց կոնկրետ հիմքերի սադրանք է» համարել: Իրավիճակը քննարկելուց հետո նախագահները նշել են, որ «դեռ ոչ մի ակտիվ գործողություն չկա, որ կհաստատեն Բելառուսի սպառնալիքները»:
Ուրբաթ օրը Լիտվայի ՆԳՆ ղեկավար Ռիտա Տամաշյունենեն ասել է, որ Բելառուսի հետ սահմանին իրավիճակը մնում է նորմալ, փոփոխություններ չկան, տրանսպորտի շարժն իրականացվում է ինչպես միշտ: Վարչապետ Սաուլյուս Սկվերնյալիսը հայտարարել է, որ եթե Բելառուսը փակի սահմանը, Լիտվան որպես պատասխան ադեկվատ միջոցներ կձեռնարկի:

Государственная граница с Беларусью может быть закрыта и со стороны Польши и Литвы. Так отреагировали на заявление президента Александра Лукашенко в телефонном разговоре в пятницу литовский и польский президенты Гитанас Науседа и Анджей Дуда, сообщает ТАСС  со ссылкой на пресс-службу лидера Литвы.
«Власти некоторых стран просто забывают, что в международных отношениях действует зеркальный принцип. Границы можно закрыть и с обеих сторон».
Он считает действия Минска «провокацией без конкретных оснований». Обсудив ситуацию, президенты отметили, что «никаких активных действий, которыми были бы подтверждены угрозы со стороны Беларуси, пока нет».
В пятницу глава МВД Литвы Рита Тамашюнене сообщила, что ситуация на границе с Беларусью  остается штатной, изменений нет, движение транспорта осуществляется в обычном порядке. Премьер-министр Саулюс Сквернялис заявил, что в случае закрытия Беларусью границы Литва примет в ответ адекватные меры.