Սիրիան նախազգուշացնում է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտությանը Անկարայի միջամտության վտանգավոր հետեւանքների մասին: Այս մասին ասվում է արաբական հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ, որը շաբաթ օրը փոխանցել է SANA գործակալությունը:
«Թուրքիան նպատակ է հետապնդում էլ ավելի բորբոքել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը»,- ասվում է փաստաթղթում: «Անկարայի գործողությունները ամենուր բերում են լարվածության աճի եւ կրոնական բախումների սրման»:
Սիրիան կոչ է անում Երեւանին եւ Բաքվին «միջոցներ ձեռնարկել ռազմական էսկալացիան նվազեցնելու եւ տարաձայնությունների խաղաղ կարգավորման ուղիներ փնտրելու ուղղությամբ»,- ասված է հայտարարության մեջ: «Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է զգոն լինի, որպեսզի չընկնի թուրքական ծուղակը եւ պատասխանի հակամարտության զսպման եւ երկխոսության վերադառնալու հայկական նախաձեռնություններին»,- ընդգծել է Սիրիայի ԱԳՆ-ը:

Сирия предупреждает об опасных последствиях вмешательства Анкары в конфликт между Арменией и Азербайджаном вокруг Нагорного Карабаха. Об этом говорится в заявлении МИД арабской республики, переданном в субботу агентством SANA. http://sana.sy/
«Турция преследует цель еще более разжечь конфликт в Нагорном Карабахе, - говорится в документе. - Действия Анкары повсюду ведут к росту напряженности и обострению религиозной розни».
Сирия призывает Ереван и Баку «принять меры к снижению военной эскалации и вести поиск урегулирования разногласий мирными средствами», отмечается в заявлении. «Правительству Азербайджана следует проявить бдительность, чтобы не попасть в турецкую ловушку, и ответить на армянские инициативы по сдерживанию конфликта и возвращению к диалогу», - подчеркивает сирийский МИД.