«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Արցախում ընթացող մարտերի հենց առաջին օրվանից մամուլում տեղեկություն շրջանառվեց այն մասին, որ հայկական ուժերի դեմ թուրք-ադրբեջանական թշնամական տանդեմի կողմից կռվում են Սիրայից բերված վարձկաններ։
Հավելենք, որ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի կողմից վարձկաններ կիրառելու փաստի մասին իր հայտարարություններում բացահայտ շեշտել էր Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, այդ առիթով իր մտահոգություններն էր հայտնել ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, ինչպես նաև այլ գործիչներ, միջազգային կազմակերպություններ ու լրատվականներ։
Պատերազմական գործողություններն ակնհայտ են դարձնում, որ Ադրբեջանն այդ վարձկաններին օգտագործում է ամենաթեժ ու վտանգավոր հատվածներում, որտեղ փրկվելու և ողջ մնալու հավանականությունը գրեթե զրոյական է։ Մեզ հետ զրույցում ռազմական փորձագետներից մեկը նշել է, որ դա արվում է նպատակային, որպեսզի որևէ վարձկան այլևս հետ չգնա, այսինքն՝ դրանցից որևէ կենդանի վկա չմնա։ Ըստ մեր զրուցակցի, անգամ եթե որևէ վարձկան հրաշքով ողջ մնա առաջնագծում, այդպիսիններին կոչնչացնեն տեղում՝ հենց ադրբեջանցիները։
Սա ադրբեջանա-թուրքական հստակ ձեռագիր է: Ի դեպ, նշենք, որ միջազգային լրատվամիջոցներն արդեն նշում են, որ անցած ութ օրվա ընթացքում սպանվել են հարյուրավոր վարձկաններ»:

С самых первых дней боев в Арцахе в прессе распространилась информация о том, что на стороне вражеского турецко-азербайджанского тандема воюют наемники, привезенные из Сирии. Об этом пишет газета «Паст».
«Следует добавить, что о факте использования наемников Турцией и Азербайджаном открыто заявили президент Франции Эммануэль Макрон, госсекретарь США Майк Помпео и другие деятели, международные организации и СМИ.
Военные действия показывают, что Азербайджан использует этих наемников в самых горячих и опасных точках, где шансы на спасение и выживание практически равны нулю. В разговоре с нами один из военных экспертов упомянул о том, что это делается преднамеренно, чтобы ни один наемник не вернулся, чтоб не осталось живых свидетелей. По словам нашего собеседника, даже если какой-нибудь наемник чудом выживет на передовой, то его тут же уничтожат на месте сами азербайджанцы.
Это четкий азербайджано-турецкий почерк. Кстати, в международных СМИ уже отмечают, что за прошедшие восемь дней были убиты сотни наемников», - отмечает издание.