Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը նամակ է գրել Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոս Առաջինին, որում խնդրել է ներողություն խնդրել երկրի արմատական բնակչության նկատմամբ բռնությունների ժամանակ Կաթոլիկ եկեղեցու դերի համար իսպանական նվաճման ժամանակաշրջանում 500 տարի առաջ, գրում է Guardian-ը:
Իր նամակում Օբրադորը նաեւ խնդրել է Վատիկանին իսպանացիաների կողմից Մեքսիկան նվաճելու 500-ամյակի նախաշեմին ժամանակավորապես վերադարձնել Մեքսիկային մի քանի հնագույն ձեռագիր, որոնք պահվում են Կաթոլիկ եկեղեցու գրադարանում: Նամակը թվագրված է հոկտեմբերի 2-ով, սակայն Թվիթերում հրապարակվել է շաբաթ:
Մեքսիկայի նախագահը գրում է, որ Իսպանիայի եւ Վատիկանի իշխանությունները պետք է ներողություն խնդրեն արմատական ժողովուրդներից «ամենադատապարտվող վայրագությունների համար», որոնք կատարվել են Մեքսիկայում 1521 թվականին իսպանացի կոնկիստադորների ժամանումից հետո:
Նույնանման նամակ է Օբրադորն ուղղել նաեւ Իսպանիայի կառավարությանը, որը, սակայն, ամբողջովին հերքել է այդ գրությունը:
Կաթոլիկ եկեղեցին առանցքային դեր է խաղացել Իսպանիայի կողմից Ամերիկան գաղութացնելու գործում՝ ուղարկելով առաքելություններ արմատական ժողովուրդներին պարտադրելու քրիստոնեություն դավանել:

Президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор направил письмо Папе Римскому Франциску Первому, в котором попросил извиниться за роль Католической церкви в гонениях коренного населения страны во времена испанского завоевания 500 лет назад, пишет The Guardian
В своем письме Обрадор также попросил Ватикан временно вернуть Мексике несколько древних манускриптов, хранящихся в библиотеке Католической церкви, в преддверии 500-летия завоевания Мексики испанцами.  Письмо датировано 2 октября, однако было опубликовано в микроблоге президента Мексики в Twitter в субботу. В тот же день власти Мехико снять памятник Христофору Колумбу, который угрожали снести протестующие.
Отмечается, что свое письмо Обадор передал супруге  Беатрис Гутьеррес Мюллер, которая встретилась с Папой Римским в Ватикане сразу после визита к президенту Италии Серджио Матарелле. В своем письме президент Мексики пишет, что власти Испании и Ватикан должны принести извинения коренным народам за «самые предосудительные зверства», совершенные после прибытия испанских конкистадоров в Мексику в 1521 году.
Аналогичное письмо Обрадор направил также испанскому правительству, которое, однако, полностью отклонило данную петицию.
Католическая церковь сыграла ключевую роль в колонизации Америки Испанией, отправляя миссии для обращения коренных народов в христианство.