Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն ու Հայաստանում ՌԴ դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն անդրադարձել են ապրիլի 18-19-ին Երեւանում կայացած «Հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններում միջտարածաշրջանային համագործակցության նոր նվաճումներին ընդառաջ» առաջին համաժողովի արդյունքներին:
ՏԿՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նրանք ընդգծել են, որ համաժողովը հաջողված էր:
Նշվել է, որ հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում ձեւավորվելու է միջտարածաշրջանային համագործակցության հարցերը համակարգող աշխատանքային խումբ` երկու կողմից փոխնախարարների ղեկավարությամբ: Ամփոփվել է նաեւ վերջին 20 տարվա ընթացքում երկու երկրների տարածաշրջանների միջեւ շփումների, համագործակցության, ստորագրված փաստաթղթերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Հաշվի առնելով համագործակցության նոր հետաքրքրությունները` փոխվարչապետը կարեւորել է առավել գործնական շփումների, գործակցության կոնկրետ ծրագրերի ուղղությամբ քայլերի իրականացումը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ Եվրոպական ռեգիոնների ասամբլեայի շրջանակում երկու երկրների տարածաշրջանների համագործակցության հնարավորությունները` հաշվի առնելով, որ եւ Հայաստանի, եւ Ռուսաստանի ռեգիոններն անդամակցում են կառույցին, եւ կարող են համատեղ ծրագրեր իրականացնել` ներգրավելով ռեսուրսներ եվրոպական հիմնադրամներից:

Вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян 25 мая принял посла России в Армении Вячеслава Коваленко. Во встрече приняли участие также первый заместитель министра Ваче Тертерян и глава армянского представительства федерального агентства «Россотрудничество» Виктор Кривопусков.
Стороны коснулись результатов состоявшегося 18-19 апреля 2011 г. в Ереване первого форума «К новым достижениям межрегионального сотрудничества в армяно-российских союзнических отношениях», подчеркнув успешность форума. По словам вице-премьера, заложена основа сотрудничества в новом формате и необходимо продолжить работы по периодической организации форумов, углублению сотрудничества между двумя странами на межрегиональном уровне.
Было отмечено, что в рамках армяно-российской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству будет сформирована рабочая группа, координирующая вопросы межрегионального сотрудничества под руководством заместителей министров сторон.
Посол, в свою очередь, выразил готовность продолжить работы, направленные на развитие межрегиональных отношений, заметив, что форум позволил выявить нераскрытые прежде интересы.
Было отмечено, что заинтересованным в сотрудничестве с областями Армении субъектам РФ будет предоставлена необходимая информация. В ходе встречи были обсуждены также возможности сотрудничества регионов двух стран в рамках Ассамблеи европейских регионов с учетом того, что и Армения, и Россия являются членами Ассамблеи и могут осуществлять совместные программы с привлечением средств европейских фондов.