Պատմության մեջ առաջին անգամ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) բեռնատար նավը մտել է Իսրայելի Հայֆա նավահանգիստ: Այս մասին երկուշաբթի Twitter-ում հայտարարել է Հրեական պետության վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Պատմության մեջ առաջին անգամ առեւտրային նավն ԱՄԷ-ից մտել է Հայֆա նավահանգիստ: Բացվում է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների եւ Իսրայելի միջեւ նոր առեւտրային ուղին»,- գրել է վարչապետը լուսանկարի մեկնաբանության մեջ, որին պատկերված է այն պահը, երբ նավը մուտք է գործում նավահանգիստ: «Մեր (Իսրայելի եւ ԱՄԷ) միջեւ կնքված խաղաղության համաձայնագիրը համագործակցության ճանապարհ է բացում, որը միլիարդներ կբերի Իսրայելի քաղաքացիներին: Սա հատկապես կարեւոր է կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ, քանի որ օգնում է ամրապնդել տնտեսությունը»,- հավելել է Նեթանյահուն:
Սեպտեմբերի 15-ին Վաշինգտոնում  Նեթանյահուն, ԱՄԷ-ի եւ Բահրեյնի արտաքին գործերի նախարարներ շեյխ Աբդուլլահ բին Զայիդ ալ-Նահայանը եւ Աբդել Լաթիֆ բեն Ռաշեդ ազ-Զայանին համաձայնագրեր էին ստորագրել հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ: Արարողությանը ներկա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը փաստաթղթերը որպես «համապարփակ խաղաղության հիմք» էր որակել տարածաշրջանում:

Впервые в истории сухогруз из Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) зашел в порт Хайфа в Израиле. Об этом сообщил в понедельник в Twitter премьер-министр еврейского государства Биньямин Нетаньяху, передает ТАСС
«Впервые в истории торговое судно из ОАЭ зашло в порт Хайфы. Открывается новый торговый путь между Объединенными Арабскими Эмиратами и Израилем», - написал премьер в подписи к фотографии, на которой запечатлен момент входа сухогруза в гавань. «Мирное соглашение между нами (Израилем и ОАЭ) открывает путь к сотрудничеству, которое принесет миллиарды гражданам Израиля. Это особенно важно в период эпидемии коронавируса, так как помогает укрепить экономику», - добавил Нетаньяху.
15 сентября в Вашингтоне Нетаньяху, главы МИД ОАЭ и Бахрейна шейх Абдалла бен Заид Аль Нахайян и Абдель Латиф бен Рашед аз-Заяни подписали соглашения о нормализации отношений. Присутствовавший на церемонии президент США Дональд Трамп охарактеризовал документы как «основу для всеобъемлющего мира» в регионе.