Ճապոնիան խոստացել է ավելացնել իր հրթիռային զսպման հնարավորությունները` հյուսիսկորեական զենքի կողմից սպառնալիքներին դիմակայելու համար, որոնք «ավելի բազմազան եւ բարդ» են դառնում:
«Դիվերսիֆիկացնող եւ բարդ սպառնալիքներին պատասխանելու համար մենք ամուր կերպով աշխատելու ենք հրթիռային զսպման մեր համապարփակ ներուժի ամրապնդման ուղղությամբ»,- ասել է նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Կացունոբու Կատոն, փխանցում է AP-ն:
Կատոն հրաժարվել է մանրամասներ ներկայացնել անցյալ շաբաթ կայացած շքերթին Հյուսիսային Կորեայի կողմից ներկայացված հրթիռների վերաբերյալ Ճապոնիայի անցակցրած վերլուծության վերաբերյալ: Նա միայն ասաց, որ Ճապոնիան կշարունակի համագործակցել ԱՄՆ-ի եւ այլ շահագրգիռ երկրների հետ` ճապոնացիներին պաշտպանելու համար:

Япония пообещала укрепить свой потенциал ракетного сдерживания для реагирования на угрозы, исходящие от северокорейского оружия, которое становится «более разнообразным и сложным».
«Чтобы отреагировать на диверсифицирующие и сложные угрозы, мы будем твердо работать над укреплением нашего всеобъемлющего потенциала ракетного сдерживания», - заявил главный секретарь кабинета министров Кацунобу Като, передает AP.
Като отказался сообщить подробности проведенного Японией анализа ракет, представленных Северной Кореей на параде в минувшую субботу. Он сказал только, что Япония продолжит сотрудничество с США и другими заинтересованными странами для защиты японского народа.