Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի՝ Թուրքիա այցը ցույց տվեց, որ Կիեւը պատրաստ է Անկարայի հետ խորացված ռազմական ինտեգրման: Ուկրաինայի նախագահի մամուլի ծառայության տվյալներով՝ անցած շաբաթ Թուրքիայի հետ կնքվել է փաստաթղթերի փաթեթ, որը թուրքական ընկերություններին հնարավորություն է տալիս ուկրաինական պաշտպանության հետ մասնակցել հեռանկարային սպառազինության եւ մարտական տեխնիկայի արտադրությանն ու մշակմանը: Անկարայում Զելենսկին հայտարարեց, որ Կիեւը հույս ունի համագործակցել սեւծովյան գործընկերոջ հետ ՀՕՊ համակարգի զարգացման, ԱԹՍ-ների եւ նավերի արտադրման հարցում, գրում է «Նեզավիսիմայա գազետա»-ն:
Հարվածային ԱԹՍ-ների ծրագրերի համատեղ զարգացումը նման ռազմատեխնիկական համագործակցության ամենահեռանկարային ուղղությունն է: Ղարաբաղյան ճակատում Ադրբեջանի կողմից կիրառվող թուրքական Bayraktar TB2 դրոնները արդյունավետություն են ցուցաբերում: Ուկրաինացի քաղաքական գործիչների գնահատմամբ՝ դրանք կարող են կիրառվել նաեւ Դոնբասում եւ Ղրիմում «տարածքային ամբողջականության վերականգնման հարցով գործողություններում»:
Գերագույն ռադայի նախկին պատգամավոր Եվգենի Դոբրյակը կարծում է, որ «եթե թուրք-ուկրաինական համագործակցությունը հասնի ԱԹՍ-ների մատակարարմանը, ապա նրանք ազատ կարող են հայտնվել Դոնբասի երկնքում»: Դոբրյակը կարծում է, որ այդ դեպքում «Ռուսաստանը մի կողմ չի քաշվի ու կտեղակայի իր ՀՕՊ համակարգերը»: Իսկ Ղրիմի մասով ասելիք չկա. այն պատկանում է Ռուսաստանին, եւ այնտեղ արդեն վաղուց երկինքը հսկում են ժամանակակից Ս-400 համալիրները: Սակայն Ուկրաինայի կողմից սպառնալիք կա, եւ նրան, ինչպես պարզվեց, աջակցում է Թուրքիան:
2019 թվականին Ուկրաինան թուրքական Baykar Makina ընկերությունից գնել է հարվածային Bayraktar TB2 ԱԹՍ-ներ: Դրանք փորձարկվել են, սակայն Դոնբասում չեն կիրառվել: Իսկ 2020 թվականի հոկտեմբերին «Ուկրսպեցէքսպորտ» ընկերության գործադիր տնօրեն Վադիմ Նոզդրյան հայտնել է, որ Ուկրաինան մտադիր է Թուրքիայից եւս 48 հարվածային Bayraktar TB2 ԱԹՍ-ներ գնել եւ սկսել դրանց համատեղ արտադրությունը:
Միեւնույն ժամանակ, մի շարք գործոններ խոսում են այն մասին, որ թուրք-ուկրաինական դրոնները կունենան լավագույն տակտիկական-տեխնիկական բնութագրերը, քան Bayraktar TB2 դրոնը: Մասնավորապես, թուրքական հեռանկարային ԱԹՍ-ների վրա ծրագրվում է օգտագործել ուկրաինական շարժիչներ: Եվ նման փորձ արդեն եղել է. Կիեւն ու Անկարան արդեն մի քանի տարի է՝ համագործակցում են հարվածային դրոնների արտադրության հարցում, սակայն այդ մասին չի հրապարակվում: 2019 թվականի օգոստոսին սոցցանցերում ցուցադրվեցին Bayraktar TB2-ից առավել հզոր դրոնի՝ Bayraktar Akıncı-ի փորձարկումները. դրանց վրա տեղադրվել էին ուկրաինական АИ-450С շարժիչներ: Այն կարող է օդում մնալ մի ամբողջ օր: Դրա որոշ տակտիկական-տեխնիկական բնութագրեր (բարձրություն, ժամանակ եւ կիրառման հեռահարություն) հնարավորություն են տալիս անհասանելի դառնալ թշնամու ՀՕՊ միջոցներից:
«Նկատենք, որ Ռուսաստանը եւս հարվածային ռազմավարական եւ օպերատիվ-տակտիկական ԱԹՍ-ներ է մշակում: Սակայն զանգվածային արտադրություն եւ կիրառում չի նկատվում: Իսկ թուրքական Bayraktar TB2-ն արդեն դրսեւորվել է իրեն ոչ միայն ղարաբաղյան հակամարտությունում, այլ նաեւ Սիրիայում եւ Լիբիայում մարտական գործողությունների ժամանակ: Եվ մի շարք դեպքերում թուրքական ԱԹՍ-ների կիրառումը գնահատվել է որպես հակազդեցություն ռուսական շահերին այդ երկրներում հակամարտության գոտիներում»,-պարբերականին ասել է ռազմական փորձագետ, գնդապետ Վլադիմիր Պոպովը:
«Ուկրաինային դիտարկում ենք որպես մեր տարածաշրջանի անվտանգության եւ կայունության առումով առանցքային երկիր: Եվ այդ առումով մենք միշտ աջակցել ենք, աջակցում ենք եւ կաջակցենք Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, ներառյալ՝ Ղրիմը: Թուրքիան չի ճանաչել եւ չի ճանաչի Ղրիմի անեքսիան»,-Ստամբուլում Զելենսկիի հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Էրդողանը: ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ՝ նրանք նաեւ ընդգծել են երկկողմ համագործակցության զարգացման դինամիկան, մասնավորապես, պաշտպանական եւ ռազմատեխնիկական ոլորտում համագործակցության զարգացումը:
«Այդ հայտարարությունը կարելի է դիտարկել որպես հակառուսական: Ի՞նչ Ղրիմի անեքսիա: Թուրքիան օկուպացրել է Սիրիայի զգալի մասը, աջակցում է ղարաբաղյան հակամարտությունում Ադրբեջանի մարտական գործողություններին, երբ ՆԱՏՕ-ի երկրների մեծամասնությունը նրանից պահանջում է դադարեցնել արնահեղությունը: Ուկրաինան, որը ռազմական կոնֆլիկտ է ծավալել Դոնբասում, աջակցում է Թուրքիային: Եվ այժմ նրանք կարտադրեն հեռանկարային հարվածային ԱԹՍ-ներ, որոնք կկիրառվեն բոլոր այդ կոնֆլիկտներում: Դա հարված է ոչ միայն Ռուսաստանի, այլ նաեւ ամբողջ միջազգային հանրության շահերին»,-կարծիք է հայտնել Պոպովը:

Состоявшийся визит президента Украины Владимира Зеленского в Турцию показал, что Киев готов к глубокой военной интеграции с Анкарой. По данным пресс-службы украинского лидера, с Турцией в минувшую пятницу подписан пакет документов, дающий возможность турецким компаниям совместно с украинской оборонкой участвовать в разработках и производстве перспективных вооружений и боевой техники. Зеленский заявил в Анкаре, что Киев рассчитывает сотрудничать со своим черноморским соседом в двигателестроении, развитии систем ПВО, производстве кораблей и беспилотников (БПЛА – беспилотных летательных аппаратов), пишет «Независимая газета».
Совместное развитие проектов по ударным БПЛА является наиболее перспективным направлением такого военно-технического сотрудничества. Турецкие дроны Bayraktar TB2, применяемые Азербайджаном на карабахском фронте, показали значительную эффективность. По оценкам украинских политиков, они могут быть применены в Донбассе и Крыму в «операциях по восстановлению территориальной целостности страны».
Экс-депутат Верховной рады Евгений Добряк считает, что, «если украинско-турецкое взаимодействие дойдет до поставок беспилотников, они свободно могут появиться в небе над Донбассом». В этом случае, как считает Добряк, «Россия не будет оставаться в стороне и развернет над шахтерскими республиками свои средства ПВО». А по Крыму и говорить нечего: он – российский, и там уже давно небо прикрывают самые современные комплексы ПВО С-400. Но угрозы со стороны Украины поступают, и их негласно, как выясняется, поддерживает Турция.
В 2019 году Украина уже приобретала у турецкой компании Baykar Makina ударные беспилотники Bayraktar TB2. Были проведены их испытания, которые посчитали удачными. Но в Донбассе они не применялись. А в начале октября 2020 года гендиректор компании «Укрспецэкспорт» Вадим Ноздря уже сообщал, что Украина намерена приобрести у Турции еще 48 ударных оперативно-тактических беспилотников Bayraktar TB2 и начать их совместное производство, для этих целей уже подыскивается место.
Между тем ряд факторов говорит о том, что турецко-украинские БПЛА будут иметь лучшие тактико-техничекие характеристики, чем дрон Bayraktar TB2. В частности, на перспективных турецких БПЛА планируется использовать украинские двигатели. И такой опыт уже имеется, поскольку Киев и Анкара уже несколько последних лет негласно взаимодействуют в производстве ударных дронов, но это не афишируется. В соцсетях еще в августе 2019 года показали испытания более мощного, чем Bayraktar TB2, турецкого дрона Bayraktar Akıncı, на котором были установлены украинские турбовинтовые двигатели АИ-450С. Благодаря им грузоподъемность беспилотника Akıncı почти в два раза больше, чем у BayraktarTB2. Он может находиться в воздухе целые сутки, а его воздушный потолок – 12 км. Это на 4 км больше, чем у Bayraktar TB2. В два раза больше по весу у него и боекомплект. Некоторые технико-тактические характеристики (высота, время и дальность применения) дают ему возможность быть недосягаемым от тактических средств ПВО противника. Данный БПЛА уже считается стратегическим беспилотником. И, конечно, Анкара в нем очень заинтересована.
«Заметим, что в России тоже ведутся разработки ударных стратегических и оперативно-тактических БПЛА. Но массового производства и применения их пока не наблюдается, – рассказал «НГ» военный эксперт полковник Владимир Попов. – А турецкий Bayraktar TB2 уже хорошо зарекомендовал себя не только в карабахском конфликте, но и в ходе боевых действий в Сирии и Ливии. И в ряде случаев применение турецких БПЛА было расценено как противодействие российским интересам в этих странах в зонах конфликта». Эксперт отмечает, что развитие вооружений Турции происходит на фоне заявлений президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана о поддержке членства Украины в НАТО и ее территориальной целостности в рамках Донбасса и Крыма.
«Мы воспринимаем Украину как ключевую страну в плане безопасности и стабильности нашего региона. И в рамках этого мы всегда поддерживаем, поддерживали и будем поддерживать суверенитет и территориальную целостность Украины, включая Крым. Турция не признавала и не признает аннексию Крыма», – сказал Эрдоган на брифинге с Зеленским после их встречи в пятницу в Стамбуле. СМИ сообщают, что они также выразили удовлетворение динамикой развития двустороннего сотрудничества, в частности, в оборонной сфере и в области военно-технического сотрудничества. «Поручаем министерствам обороны и другим причастным ведомствам двух стран обеспечить успешную реализацию всех проектов, представляющих взаимный интерес», – подчеркивается в подписанном ими совместном заявлении.
«Это заявление можно рассматривать как антироссийское. Какая аннексия Крыма? Турция оккупировала значительную часть Сирии, поддерживает боевые действия Азербайджана в карабахском конфликте, когда большинство стран НАТО требуют от нее прекратить кровопролитие. Украина, которая развязала военный конфликт в Донбассе, поддерживает Турцию. И теперь они будут производить мощное перспективное оружие – ударные БПЛА, которые можно применить во всех этих конфликтах. Это удар по интересам не только России, но и всего международного сообщества», – считает Попов.