ՀՔԾ  ինձ չեն կանչել մեղադրանք առաջադրելու համար, այլ իմ ելույթի մեջ եղած հանցակազմի վերաբերյալ նյութեր նախապատրաստելու համար, որեւէ կարգավիճակ չեն տվել: Այս մասին «Արմնյուզին» տված հարցազրույցում նշեց Արցախի հերոս, գեներալ-գնդապետ, Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար, Հայաստանի ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նախկին պետն ախկին գլխավոր ռազմական տեսուչ Մովսես Հակոբյանը՝ հավելելով, որ ինքը ընդամենը փաստերն է արձանագրել իր ասուլիսում:
«Իմ նպատակը չի եղել այն, որ հասարակությունն ինչ-որ ձեւով արձագանքի, իմ նպատակը եղել է, որ այսօրվա իշխանությունը, այս ծանր պահին հետեւություններ անի թույլ տված սխալներից եւ համապատասխան միջոցառումներ իրականացնի մեր երկիրը այս ծանր վիճակից հանելու համար: Եթե ուշադիր եք եղել, ես ոչ մի գնահատական չեմ տվել, ես նշել եմ թերությունները: Անելիքները այն կառույցներինն են, որոնք ի վիճակի են իրավիճակը շտկելու: Իսկ եթե իմ ասածների մեջ կա հանցակազմ, դա իմ գործը չի, իմ գործը մատնանշելն է եւ շտկելը»,-ասաց Մովսես Հակոբյանը:
Նա անդրադարձավ վարչապետի խոսնակի հայտարարությանը, որ վարչապետը սեպտեմբերի 27-ին եւ 29-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահի հետ, մինչդեռ ինքն ասել էր, թե մինչեւ ամսի 30-ը նման բան չի եղել. Մովսես Հակոբյանն ասաց. «Ես ասել եմ, որ վարչապետը չի զանգել մեր ռազմավարական դաշնակցին եւ օգնություն խնդրել, դա ընկալեցին, որ չի զանգել առհասարակ: Ոչ, զանգել է, ամեն օր, օրը մի քանի անգամ, բայց մինչեւ ամսի 30-ը օգնություն չի խնդրել: Իսկ եթե ուզում եք ավելի մանրամասն, կարող եմ ասել, թե վարչապետն ինչ է պատասխանել, որ օգնություն չի խնդրել, բայց չեմ ասի»:

В Специальную следственную службу меня вызывали не для предъявления обвинения, а для подготовки материалов о преступлении на основе моего выступления. Никакого статуса у меня нет. Об этом в эфире «Armnews» заявил бывший руководитель службы военного контроля Минобороны Армении, экс-начальник Генштаба ВС Армении Мовсес Акопян.
По его словам, он всего лишь хотел, чтобы власти сделали выводы из допущенных ошибок, приняли соответствующие меры и вывели страну из сложной ситуации.
«Никаких оценок я не давал, а отмечал недостатки. Если в моих словах есть состав преступления, то это не мое дело, мое дело указывать на ошибки и исправлять их»,- добавил экс-начальник Генштаба.
Он прокомментировал также заявление официального представителя премьер-министра о том, что Пашинян провел телефонный разговор с президентом России 27 и 29 сентября, в то время как Акопян говорил, что глава Правительства Армении до 30 сентября не звонил в Россию.
«Я говорил о том, что премьер-министр не звонил нашему стратегическому союзнику и не просил о помощи, а не о том, что вообще не звонил. Звонил по несколько раз в день, но до 30 сентября помощи не просил. А если вам нужны подробности, то я могу сказать, что ответил премьер, если не просил о помощи, но не скажу»,- Мовсес Акопян.