Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը հայտնել է, որ «Թուրքական հոսք» գազատարի սերբական հատվածը կավարտվի մոտ ժամանակներս: Այս մասին նա լրագրողներին ասել է շաբաթ օրը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք «Թուրքական հոսք»-ին սպառնում է «Սերբիագազ»-ին վարկը դադարեցնելու կառավարության որոշումը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ինչ վերաբերում է այս խնդրին, մենք գազատարն անվանում ենք «Բալկանյան հոսք», ռուսները՝ «Թուրքական հոսք», դրանք նույնն են: Մենք համաձայնագրեր ունենք «Գազպրոմ»-ի հետ, մենք կանենք այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է, եւ որքանով ես հետեւում եմ այս շատ խիտ գրաֆիկին, ամեն ինչ լավ է ընթանում: Ամեն ինչ շատ ինտենսիվ է ընթանում, մի քանի օրից կավարտենք»,- հայտարարել է Վուչիչը:
Ավելի վաղ Սերբիայի կառավարությունը Ժողովրդական ժողովից (խորհրդարան) հետ էր կանչել համապատասխան հանձնաժողովի կողմից հաստատված օրենքի նախագիծը, որը 55 միլիոն եվրո վարկի համար նախատեսում է պետական երաշխիքներ, որն անհրաժեշտ է «Թուրքական հոսք» գազատարի սերբական հատվածն ավարտելու եւ Վելիկա Պլանա քաղաքում կոմպրեսորային կայան կառուցելու համար: Ինչպես չորեքշաբթի Սերբիայի խորհրդարանի մամուլի ծառայությունից հայտնել են ՏԱՍՍ-ին, Սերբիայի Հանրապետության կառավարությունը նոյեմբերի 20-ի գրավոր խնդրանքով հետ է կանչել օրինագիծը ընթացակարգից, փաստաթուղթը հանվել է քննարկումից:
Խոսքը վերաբերում է «Komercijalna banka a. d. Beograd, OTP banka Srbija, Vojvo anska banka a. d. Novi Sad եւ Sberbank Srbija a. d. Beograd-ի օգտին «Սերբիագազ» հանրային ձեռնարկության պարտքի համար Սերբիայի Հանրապետության կողմից երաշխիքների տրամադրման՝ Բուլղարիայի սահմանից մինչեւ Հունգարիայի եւ հարեւան այլ երկրների սահմանը՝ Շվեյցարիայում գրանցված South Stream Serbia AG-ում ներդրումների միջոցով Սերբիայի Հանրապետության տարածքում գազատար կառուցելու մասին» նախագծին: Այս փաստաթուղթը ենթադրում էր Սերբիայի կառավարության պետական երաշխիքները 55 միլիոն եվրոյի վարկի մարման համար (տարեկան 2,12-2,34% տոկոսադրույքով), որը պետք է վերցներ սերբական «Սերբիագազ» ընկերությունը, որը Հունգարիա գազ տեղափոխելու համար Վելիկայում կոմպրեսորային կայանի կառուցման գլխավոր կապալառուն է:
Օրինագիծն առաջարկել է Սերբիայի նախարարների կաբինետը, ֆինանսների նախարարությունը ստանձնել է բոլոր ընթացակարգերը: Ավելի վաղ Ժողովրդական ժողովի ֆինանսավորման հանձնաժողովի անդամները հավանություն էին տվել օրինագծին՝ համաձայնություն տալով խորհրդարանի կողմից փաստաթղթի վավերացմանը: Սակայն չորրորդ խորհրդարանական նստաշրջանի մեկնարկից հետո նախագիծը հետ է կանչվել:
Հոկտեմբերի 13-ին Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը հայտարարել էր, որ հանրապետությունը մինչեւ 2020 թվականի վերջը ամբողջությամբ կավարտի «Թուրքական հոսք» գազատարի սերբական հատվածի շինարարությունը: 2019-ի դեկտեմբերին «Սերբիագազ»-ի գործադիր տնօրեն Դուշան Բայատովիչը հայտարարել էր, որ Սերբիան ամբողջությամբ ավարտել է խողովակների տեղադրումը խողովակաշարի իր հատվածում: Ավելի վաղ սերբական Danas թերթը հաղորդել էր Բայատովիչի եւ Սերբիայի լեռնահանքային եւ էներգետիկայի նոր նախարար Զորան Միխայլովիչի (նախկինում տրանսպորտի եւ ենթակառուցվածքների համար պատասխանատու) հակամարտության մասին, որին հրատարակությունը անվանում է հանրապետության կառավարությունում «ԱՄՆ-ի դրածո»:

Президент Сербии Александар Вучич заявил, что сербский участок газопровода «Турецкий поток» будет завершен в ближайшее время. Об этом он заявил журналистам в субботу, отвечая на вопрос о том, угрожает ли «Турецкому потоку» решение правительства остановить кредит компании «Сербиягаз», сообщает ТАСС
«Что касается этого вопроса, то мы называем газопровод «Балканский поток», русские называют его «Турецкий поток», это все одно и то же. У нас есть соглашения с «Газпромом», мы сделаем все, что необходимо и, насколько я слежу за этим очень плотным графиком работы, все идет хорошо. Все идет очень интенсивно, завершаем через несколько дней», - заявил Вучич.
Ранее правительство Сербии отозвало из Народной скупщины (парламента) одобренный до этого парламентским профильным комитетом законопроект, предусматривающий государственные гарантии республики на кредит в €55 млн, необходимый для завершения сербского участка газопровода «Турецкий поток2 и строительства компрессорной станции в городе Велика-Плана. Как сообщили корреспонденту ТАСС в среду в пресс-службе сербского парламента, правительство Республики Сербия письменным запросом от 20 ноября отозвало законопроект из процедуры, документ снят с рассмотрения.
Речь идет о законопроекте «О предоставлении гарантий Республики Сербия в пользу Komercijalna banka a. d. Beograd, OTP banka Srbija, Vojvo anska banka a. d. Novi Sad и Sberbank Srbija a. d. Beograd по долгу общественного предприятия «Сербиягаз» на основе договора о кредите на постройку газопровода на территории Республики Сербия от границы с Болгарией до границы с Венгрией и другими соседними странами посредством инвестиций в капитал АО South Stream Serbia AG, зарегистрированного в Швейцарии». Данный документ предполагал госгарантии правительства Сербии на возврат кредита в размере €55 млн (под процент от 2,12 до 2,34% в год), который должна была взять сербская компания «Сербиягаз», являющаяся основным подрядчиком на строительстве компрессорной станции в Велика-Плане, необходимой для прокачки газа в Венгрию.
Законопроект предложил кабмин Сербии, министерство финансов взяло на себя все процедуры. Ранее члены комитета Народной скупщины по финансированию одобрили законопроект, дав согласие на ратификацию документа парламентом. Однако уже после начала четвертой парламентской сессии законопроект был отозван.
13 октября президент Сербии Александар Вучич заявлял, что республика полностью завершит строительство сербского участка газопровода «Турецкий поток» до конца 2020 года. В декабре 2019 года генеральный директор компании «Сербиягаз» Душан Баятович объявил, что Сербия полностью завершила укладку труб на своем участке магистрали. Ранее сербская газета Danas сообщила о конфликте между новым министром горной промышленности и энергетики Сербии Зораной Михайлович (ранее отвечала за транспорт и инфраструктуру), которую издание назвало «ставленником США» в правительстве республики, и Баятовичем.