Թուրքիայի իշխանությունները վիճահարույց փոփոխություն են մտցրել Թուրքիայի զինված ուժերի (TSK), Ազգային հետախուզական կազմակերպության (MIT) եւ Անվտանգության գլխավոր վարչության (EGM) շարժական գույքի մասին կանոնակարգում, հաղորդում է Cumhuriyet թերթը:
Փոփոխության մեջ նշվում է, որ թուրքական բանակին, Ոստիկանության վարչությանը եւ Ազգային հետախուզական կազմակերպությանը թույլատրվում է իրենց շարժական գույքը անվերապահորեն փոխանցել միմյանց, եթե ազգային անվտանգությունը, հասարակական կարգը եւ հասարակական անվտանգությունը լուրջ սպառնալիքի տակ հայտնվեն՝ ահաբեկչական, քաղաքացիական անկարգությունների ու բռնության գործողությունների հետեւանքով։
Փոփոխությունը ճանապարհ է բացում ոստիկանությանը եւ MIT-ին Թուրքիայի զինված ուժերի զենքի եւ մեքենաների փոխանցման համար՝ ազգային անվտանգության նախարարի հաստատմամբ՝ «ահաբեկչության, քաղաքացիական անկարգությունների եւ բռնության գործողությունների» սպառնալիքների հիման վրա:
Փոփոխությունը կատարվել է այն բանի հետ կապված, որ Բոգազիչիի համալսարանի իշխանամետ ռեկտորի նշանակման դեմ ուսանողական բողոքների ժամանակ թուրքական ոստիկանության գործողությունները երկրում տարաձայնություններ են առաջացրել:
«Դա բացում է առանց ընտրությունների լիակատար ռազմական բռնապետության, տանկերով իր քաղաքացիների գնդակոծման ճանապարհը, երբ իշխանությունները դա անհրաժեշտ համարեն»,- գրում են սոցցանցերի թուրք օգտատերերը:

Власти Турции внесли спорную поправку в Регламент о движимом имуществе вооруженных сил Турции (TSK), Национальной разведывательной организации (MIT) и Главного управления безопасности (EGM), сообщает газета Cumhuriyet.
В поправке, говорится, что турецкой армии, Департаменту полиции и Национальной разведывательной организации будет разрешено передавать свое движимое имущество друг другу без каких-либо условий, если национальная безопасность, общественный порядок и общественная безопасность окажутся под серьезной угрозой в результате террористических, гражданских беспорядков и актов насилия.
Поправка открывает путь к передаче оружия и транспортных средств Вооруженных сил Турции полиции и MIT с одобрения министра национальной обороны на основании угроз «терроризма, гражданских беспорядков и актов насилия».
Поправка была внесена в связи с тем, что действия турецкой полиции в ходе студенческих протестов против назначения проправительственного ректора университета Богазичи вызвало в стране споры.
«Она открывает путь для полной военной диктатуры без выборов, обстрела своих граждан танками, когда власти сочтут это необходимым», - пишут турецкие пользователи соцсетей.