Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը բաց նամակով դիմել է գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին:
Ես՝ որպես ռազմաքաղաքական գործիչ, ով կանգնած է Արցախի եւ Հայաստանի պետականության ու բանակի կերտման հիմքում եւ այսօր էլ խորապես մտահոգ հետեւում է հայ գերիների ազատման, վերադարձի գործընթացին, անկեղծորեն չեմ հավատում ո՛չ ձեզ, ո՛չ էլ այս իշխանության ո՛րեւէ անդամի, որ կարող եք ներդրում ունենալ միջազգային ասպարեզում մեր պետությանը եւ նրա հեղինակությանը վերաբերող որեւէ հարց հօգուտ Հայաստանի լուծելու համար։
Պարտված իշխանության ներկայացուցիչը չի կարող միջազգային ասպարեզում պաշտպանել ադրբեջանական բանտերում որպես ահաբեկիչներ պահվող հայ ռազմագերիների շահերը, առավել եւս՝ ապահովել նրանց վերադարձը։
Ինչպես կարող է այս իշխանության ներկայացուցիչը խոսել ռազմագերիների մասին, երբ միջազգային ատյաններում որեւէ ջանք չի ձեռնարկել՝ Ադրբեջանին խստորեն դատապարտելու 2020թ․ 44-օրյա պատերազմը սանձազերծելու համար՝ միեւնույն ժամանակ փաստացի արձանագրելով, որ հենց Ադրբեջանն է սանձազերծել 1992-1994 թթ․ Արցախյան առաջին, 2016 թ․ ապրիլյան քառօրյա պատերազմները, որոնք ուղեկցվել են ռազմական ծանրագույն հանցագործություններով։
Ասեք, ինչպես վերաբերվեմ ձեզ՝ որպես հայ մարդու, երբ գերիների հարցն առանց լուծելու փաստաթղթեր եք ստորագրում Ադրբեջանի դատախազի հետ։
Քմծիծաղով կարդացի միջազգային հետախուզումից ինձ ազատելու ուղղությամբ «ձեր ջանքերը»․ իսկապե՞ս դուք կարծում եք, որ հակամարտող պետության հանցագործ իշխանության դատախազի հետ պետք է քննարկել այդ հարցը։
Հիշեցնեմ իմ «իրավունքները պաշտպանող» դատախազին, որ 2018 թ․ դեկտեմբեր ամսին, երբ իմ դեմ դեռեւս քրեական գործ հարուցված չէր, ինձ արգելեցին հատել հայ-վրացական սահմանը՝ կոպտորեն խախտելով ազատ տեղաշարժի իմ իրավունքը, իսկ դատախազությանն ուղղված մեր բողոքներից հետո կոծկվեց այդ հանցագործությունը։
Ձեր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ հանդիպման ժամանակ առավելագույնը կարող էիք «հպարտությամբ» զեկուցել, որ Հայաստանի Հանրապետությունում անձամբ ձեր անմիջական մասնակցությամբ է «ստեղծագործվել» եւ «կարվել» մարտիմեկյան խայտառակ դատավարությունը, իսկ Շուշիի ազատագրման օրը երեք ռազմաքաղաքական գործիչների, որոնք կանգնած են Արցախի եւ Հայաստանի պետականության կերտման հիմքում, կանգնեցրել եք «ամենաարդար» դատարանի առաջ։
Եվ այս ամբողջ ժամանակահատվածում դուք ոչ մի խոսք չասացիք, չարտահայտեցիք ձեր դիրքորոշումը Ադրբեջանի հանցագործ ռազմաքաղաքական իշխանության եւ իրավական համակարգի, ինչու ոչ, նաեւ իմ նկատմամբ իրականացված անօրենության վերաբերյալ։
Պատմության թափանիվը առաջ կընթանա։
Կասկած չունեմ, որ հայ ժողովուրդը կուղղի իր վիրավոր մեջքը, իսկ այս իշխանությունը, որ Ադրբեջանի ղեկավարության հետ հիմքեր է ստեղծում մեր պետականության անկման համար, կանգնելու է ո՛չ միայն միջազգային արդարադատության, այլ առնվազն հայ ժողովրդի եւ Աստծո՛ դատաստանի առաջ։
ՀԳ
Սեյրան Օհանյանը եւ նրա ընտանիքի անդամները Վահագնի թաղամասում որեւէ շենք, շինության չեն տիրապետում։
Բաց նամակ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին Պարո՛ն դատախազ Ես՝ որպես ռազմաքաղաքական գործիչ, ով կանգնած է Արցախի և...

Я с усмешкой прочитал о «ваших усилиях» по освобождению меня от международного розыска. Вы действительно считаете, что этот вопрос нужно обсуждать с прокурором преступной власти государства, с которым у нас конфликт? Об этом говорится в открытом письме экс-министра обороны Армении Сейрана Оганяна генеральному прокурору Армении Артуру Давтяну, поступившем Новости Армении – NEWS.am.
«Напомню «защищающему мои права» прокурору, что в декабре 2018 года, когда против меня не было возбуждено уголовное дело, мне запретили пересекать армяно-грузинскую границу. Это было грубое нарушение моего права на свободное передвижение. А после наших обращений в прокуратуру это преступление было сокрыто.
Во время встречи со своим азербайджанским коллегой вы могли бы «с гордостью» сообщить, что позорный процесс 1 марта был «сшит» при вашем непосредственном участии, а в день освобождения Шуши военно-политические деятели, стоявшие у истоков строительства Арцаха и армянской государственности, предстали перед «самым справедливым» судом.
За все это время вы ни слова не сказали о преступной власти Азербайджана.
Представитель побежденной власти не в состоянии на международной арене защищать интересы армянских военнопленных, содержащихся в качестве террористов в азербайджанских тюрьмах, и тем более, обеспечить их возвращение.
Как может представитель нынешней власти говорить о военнопленных, если он не предпринял никаких усилий для того, чтобы в международных инстанциях резко осудить Азербайджан в ходе 44-дневной войны, заявив также, что именно Азербайджан развязал первую карабахскую войну и четырехдневную войну в 2016 году, которые сопровождались военными преступлениями?
Нынешние власти Армении вместе с руководством Азербайджана создают почву для упадка нашей государственности. За это они предстанут перед судом», - подчеркивается в письме Сейрана Оганяна.