Հայ-թուրքական հարբերությունների կարգավորումը միայն դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանի երկրների, այդ թվում՝ նաեւ Վրաստանի վրա։ Այս գործընթացից միայն կշահեն։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց վրացի քաղաքագետ, Վրաստանի ռազմավարական եւ միջազգային հետազոտություների հիմնադրամի փորձագետ Արչիլ Գեգեշիձեն։
Փորձագետի խոսքով, հայ-թուրքական հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման եւ սահմանի բացման դեպքում կավելանա ներդրումների հոսքը, ապրանքաշրջանառությունը, կլինի տնտեսական ակտիվացում, որը մեծ հաշվով ուղղված է տարածաշրջանին։ Միեւնույն ժամանակ, ինչպես նշեց Գեգեշիձեն, անխուսափելի կլինի արեւմուտքի ազդեցությունը Հայաստանի վրա։ «Ռուսաստանին դա ակնահայտորեն անհանգստացնում է, եւ այդ հանգամանքը կարող է որոշակի լարվածություն առաջացնել»։
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի՝ Հայաստանի վրա ունեցած ազդեցությանը (Վրաստանը մինչ օրս մնում է Հայաստանի միակ տարանցիկ ուղին), Գեգեշիձեն նկատեց, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումից Վրաստանը այդքան բան չի կորցնում։ «Միեւնույն է գազը Հայաստան կմատակարավի Վրաստանի տարածքով։ Դա կարող է ծանրաբեռնել վրացական նավահանգիստները, բայց ընդհանուր առմամբ Վրաստանը ոչինչ չի կորցնի»,- ասաց նա՝ նշելով, որ սահմանների բացումը դեռ բավարար պայման չէ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման համար։
Փորձագետի խոսքով, Հայաստանը կունենա ռազմավարական ուղղություններ ընտրելու հնարավորություն, ինչը մինչ այդ չի եղել։ « Հայաստանում գուցե որոշեն, որ ամեն դեպքում ժողովրդավարության արեւմտյան մոդելը բարեկեցություն եւ կայունություն կբերի»։
Միեւնույն ժամանակ քաղաքագետը խորը մոլորություն է համարում մոտեցումը, որի համաձայն՝ ժողովրդավարության արեւմտյան մոդել ընտրելը նշանակում է հեռանալ Ռուսաստանից։ «Չգիտես ինչու Ռուսաստանում դա մտահոգություններ է առաջացնում, այնտեղ այդ ամենը ներկայացվում է իբրեւ ռազմավարական դիմադրություն»,- եզրափակեց Գեգեշիձեն։

The normalization of Armenia-Turkey relations will positively affect the situation in the region, Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS) expert and politician Archil Gegeshidze stated in the interview with NEWS.am.
The expert supposes that in case of Armenia-Turkey full reconciliation and border opening the volume of investments will grow, turnover will increase and economic upturn will be registered in the region. Meantime, Gegeshidze stated that the West’s empowerment on Armenia is inevitable: “Russia is obviously concerned over the situation and taking into account that factor it may cause some tension.”
As to weakening of Georgia’s influence on Armenia (it is the single transit country for Armenia) Gegeshidze underlined that Georgia does not lose this much of the border opening: “Russian gas will be supplied to Armenia through Georgia. It can lead to unloading of Georgian ports, but the country will not lose much as a result,” he said, adding he does not consider Armenia-Turkey reconciliation is enough for Karabakh conflict settlement.
According to him, unlike in the past Armenia will heave a choice of strategic directions. They can decide that western direction and western democracy model can bring to well-being and stability, Gegeshidze stated.
The expert considers that western model of democracy does not mean alienation from Russia. It arouses Russia’s concern, as Russians interpret it as military-strategic confrontation, the expert concluded.