Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի հայտարարության համաձայն՝ լրատվամիջոցներն այսուհետ հատուկ թույլտվություն պետք է ունենան ՀՀ Սյունիքի մարզի սահմանային հատվածների վերաբերյալ հրապարակումներ անելու համար։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը այս որոշումը համարում է խոսքի ազատության դեմ ուղղված ամենապարզունակ քայլը։ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը, փաստորեն, կատարում են իշխանությունների կամքը։ Վերջիններս ցանկանում են սահմանափակել խոսքի ազատությունը, որպեսզի պարբերաբար զիջվող տարածքների մասին տեղեկատվությունը լայն տարածում չունենա։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը պահանջում է չխախտել օրենքը և քաղաքացիներին չզրկել տեղեկություն ստանալու՝ Սահմանադրությամբ սահմանված իրավունքից։

Согласно заявлению пограничных войск Службы национальной безопасности Армении, отныне СМИ должны иметь специальное разрешение на публикацию информации о пограничных участках Сюникской области Армении.
Инициатива «Медиа адвокат» считает это решение самым примитивным шагом против свободы слова. Фактически, пограничные войска СНБ исполняют волю властей. Последние хотят ограничить свободу слова, чтобы информация о периодически уступаемых территориях не имела широкого распространения.
Инициатива «Медиа адвокат» требует не нарушать закон и не лишать граждан установленного Конституцией права на получение информации.