Հայրենիքի փրկության շարժման խորհուրդը հայտարարում է իրենց առաջարկած օրակարգով քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու պատրաստակամության մասին։
Հայրենիքի փրկության շարժման ֆեյսբուքյան էջում տեղադրվել է շարժման խորհրդի հայտարարությունը, որում ասվում է․
«Հայրենիքի փրկության շարժման խորհուրդը, արձագանքելով ՀՀ նախագահի նախաձեռնությանը, ընդգծում է, որ երկիրը կանգնած է ազգային աղետի շեմին, խորանում է անվտանգային, քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական համակարգային ճգնաժամը, եւ հայտնի են դրա պատճառներն ու պատասխանատուները։
Հայրենիքի փրկության շարժումը վերահաստատում է ճգնաժամի հաղթահարման իր ճանապարհային քարտեզը՝ վարչապետի հրաժարական, ժամանակավոր կառավարության ձեւավորում, արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։
Գիտակցելով խորացող ճգնաժամի հաղթահարման հրատապ անհրաժեշտությունը՝ հայտնում ենք նշված ձեւաչափով եւ մեր առաջարկած օրակարգով քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու մեր պատրաստակամությունը։
Հանդիպումները պետք է անցկացվեն առաջնային մանդատով օժտված ՀՀ Ազգային ժողովում՝ հրապարակային, ուղիղ հեռարձակմամբ»։

The council of Armenia’s opposition Homeland Salvation Movement has posted on the Movement’s Facebook page the following statement:
“In response to the initiative of the President of Armenia, the council of the Homeland Salvation Movement emphasizes that the country is on the brink of a national disaster and the systemic security, political and socio-economic crisis is deepening, and the reasons and those responsible for this are known.
The Homeland Salvation Movement reaffirms its roadmap for overcoming the crisis, that is, resignation of the Prime Minister, formation of an ad-hoc government and snap parliamentary elections.
Realizing the urgent need to overcome the deepening crisis, we express our willingness to hold political consultations in the specified format and with our proposed agenda.
The meetings need to be held publicly and with live broadcasting at the National Assembly of Armenia, which is vested with the primary mandate.”