Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Բեն Ուոլեսն մտահոգված է Միացյալ Թագավորության ափերի մոտ ռուսական նավերի ակտիվության աճով` Ռուսաստանին անվանելով «թշնամի, որը համար մեկ սպառնալիքն է», գրում է «Լենտա»-ն:
Նախարարի խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիան դեէսկալացիա եւ այլ մեթոդներ է փորձել: «Բայց հիմա, քանի դեռ Ռուսաստանը չի փոխել իր վերաբերմունքը, բավականին դժվար է հասկանալ, թե դեպի ուր ենք գնում»,- ասել է նա:
Ուոլեսը նաեւ շեշտել է, որ 2020 թվականի վերջին Իռլանդական ծովում ռուսական սուզանավ էր նկատվել, եւ նշել է, որ Մեծ Բրիտանիան արդեն երկար ժամանակ չի գրանցել այնտեղ դրանց ներկայությունը:

Министр обороны Великобритании Бен Уоллес обеспокоился из-за повышенной активности российских кораблей вблизи берегов Соединенного Королевства, назвав Россию «противником, который представляет угрозу номер один», пишет Лента.ру
По словам министра, Великобритания пробовала деэскалацию и другие методы. «Но сейчас, пока Россия не изменит свое отношение, довольно сложно понять, куда мы движемся», — отметил он.
Уоллес также подчеркнул, что в конце 2020 года Ирландском море была замечена российская подлодка, и заметил, что Великобритания не фиксировала там их присутствия уже «очень, очень давно».