Ադրբեջանի կողմից Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա համայնքում կազմակերպված պրովոկացիայի վրա որոշակիորեն ազդել են ՀԱՊԿ-ի կողմից հնչեցված որոշ հայտարարություններ։ Այս մասին Հանրային ՀԸ-ն եթերում ասել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով այսօր հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպին։
«Պարոն Զասի տված հարցազրույցում մեր հիմնական անհանգստությունն այն էր, որ ոչ կառուցողական բնույթի հայտարարությունները խաղաղ հանգուցալուծման գործընթացի վրա կարող են բացասական ազդեցություն ունենալ և նման հայտարարություններն Ադրբեջանին պրովոկացիայի դիմելու հիմքեր են տալիս: Սահմանի կայունությունը այս պահին փխրուն է։ Ռուսաստանի Դաշնության հետ բանակցություններ են տարվում սահմանապահ ուժեր տեղակայելու ուղղությամբ՝ նման միջադեպերը բացառելու նպատակով։ Հուսով ենք, որ մոտ ապագայում կունենաք այնպիսի վիճակ, որ այն տարածքներում, որտեղ մայիսի 12-ից ճգնաժամ է ստեղծվել, տեղակայվեն ռուսական սահմանապահ զորքեր, լինի սահմանազատում և սահմանագծում»,– ասաց նա։
Արմեն Գրիգորյանի խոսքով՝ սահմանին ստեղծված իրավիճակի շուրջ ՀԱՊԿ քարտուղար Ստանիսլավ Զասի արած  հայտարարությունների մի մասը իրականությանը չի համապատասխանում եւ հավելեց, որ քայլեր են ձեռնարկում ՀԱՊԿ քարտուղարության այցը Հայաստան կազմակերպելու ուղղությամբ։
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի Մոսկվա կատարվելիք այցին՝ ԱԽ քարտուղարը հայտնեց, որ օրակարգում նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի եռակողմ համաձայնագրերն են, սահմանային իրավիճակը և հայ-ռուսական հարաբերություններիր զարգացումը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանում Թուրքիայի առաջարկած ձևաչափով համագործակցության առաջարկին և, Արմեն Գրիգորյանը նշեց․
«Ամբողջությամբ հստակեցված չէ, թե «3+3»-ը ինչ ֆորմատ է իրենից ներկայացնում։ Բացի այդ, մենք ունենք եռակողմ ֆորմատ Ադրբեջան, Հայաստան, Ռուսաստան, որը սահմանային իրավիճակով պայմանավորված սառեցված է, բայց մոտակա շրջանում սահմանային վիճակի լուծման դեպքում գնալու ենք այդ ֆորմատի առաջխաղացմանը»։

Some statements made by the CSTO had a certain impact on the provocation organized by Azerbaijan in Verin Shorzha village of Gegharkunik Province. The secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, said this on Public TV, referring to the incident that took place on the Armenian-Azerbaijani border Tuesday.
"In [CSTO Secretary General] Mr. [Stanislav] Zas' interview, our main concern was that non-constructive statements can have a negative impact on the peaceful settlement process, and such statements give Azerbaijan grounds to resort to provocation. The stability of the border is fragile at the moment. Negotiations are underway with the Russian Federation to deploy border forces to rule out such incidents. We hope that in the near future we will have a situation where Russian border troops will be stationed, there will be delimitation and demarcation in the areas where a crisis has been created since May 12," he said.
According to Grigoryan, some of the statements made by CSTO Secretary General about the situation on the border are inaccurate, and the head of the Security Council of Armenia added that steps are being taken to organize a visit of the CSTO Secretariat to Armenia.
Touching upon Armenian acting PM Nikol Pashinyan's upcoming visit to Moscow, the secretary of the Security Council said that the trilateral statements of November 9, 2020 and January 11, 2021, the border situation, and the development of the Armenian-Russian relations will be on the agenda.
And commenting on the proposal of regional cooperation in the format proposed by Turkey, Armen Grigoryan stated: "It is not completely specified what the format of ‘3+3’ is. Besides, we have a trilateral format—Azerbaijan, Armenia, Russia—which is [currently] frozen due to the border situation; but if the border situation is resolved in the near future, we will go to the moving of that format forward."