Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Բեն Ուոլեսը հայտարարել է «Ալ Քաիդա» ահաբեկչական խմբավորման հնարավոր վերադարձի մասին Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի դուրսբերումից հետո, տեղեկացնում է Sky News հեռուստաալիքը։
«Ես անհանգստացած եմ այն բանից, որ չկայացած պետությունները պարարտ հող են նման մարդկանց համար։ «Ալ Քաիդան», հավանաբար, կվերադառնա»,- ասել է բրիտանական ռազմական գերատեսչության ղեկավարը՝ ենթադրելով, որ Աֆղանստանը կանգնած է քաղաքացիական պատերազմի շեմին։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ը նույնպես մտահոգություն էր հայտնել այդ նույն պատճառով, քանի որ «ամերիկյան զորքերի դուրսբերումը երկրից վակուում կստեղծի, որը, հավանաբար, «Ալ Քաիդային» ու այլ ահաբեկչական խմբավորումների վերակազմակերպման հնարավորություն կընձեռի։
Հեռուստաընկերությունն ընդգծում է, որ ԱՄՆ-ը ցանկացած պարագայում իրավունք ունի հարվածելու Աֆղանստանում «Ալ Քաիդայի» դիրքերին։

Министр обороны Великобритании Бен Уоллес заявил о возможном возрождении террористической группировки «Аль-Каида» после вывода американских войск из Афганистана, сообщает телеканал Sky News
«Я испытываю обеспокоенность тем, что несостоявшиеся государства являются благодатной почвой для таких людей. «Аль-Каида», вероятно, вернется», - сказал глава британского военного ведомства, предпологая, что Афганистан стоит на пороге гражданской войны.
Ранее Минобороны США также выразили обеспокоенность по той же причине, поскольку «вывод американских войск из страны создаст вакуум, который, вероятно, предоставит «Аль-Каиде» и другим террористическим группировкам возможность реорганизации».
Телекомпания подчеркивает, что США в любом случае имеют право нанесения ударов по позициям «Аль-Каиды» в Афганистане.