Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) ենթակառուցվածքը նախապատրաստվում է ԵԱՏՄ երկրներում COVID-19-ի դեմ պատվաստումների անձնագրերի փոխադարձ ճանաչմանը, մինչդեռ ճանաչման հարցն իշխանությունների իրավասությունն է,  ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Իյա Մալկինան, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Պատվաստման վկայագրերի (COVID-19- ից) ճանաչման հարցն իշխանությունների իրավասությունն է, մինչդեռ ԵԱՏՄ ենթակառուցվածքը նման իրադարձության նախապատրաստվում է: Եվրասիական զարգացման բանկի «Թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի» կողմից մշակված «Ճանապարհորդություն՝ առանց COVID-19-ի» հավելվածում արդեն առկա է Հայաստանի եւ Ղրղզստանի քաղաքացիների պատվաստման մասին հաստատման ներբեռնման հնարավորությունը: Ի դեպ, երեկվանից (սեպտեմբերի 1-ից.) հավելվածից օգտվում են ոչ միայն Միության, այլ նաեւ Ադրբեջանի, Թուրքմենստանի, Մոլդովայի եւ Ուզբեկստանի քաղաքացիները»,- ասել է Մալկինան:

Инфраструктура Евразийского экономического союза (ЕАЭС) готовится к взаимному признанию в странах ЕАЭС паспортов о вакцинации от COVID-19, при этом сам вопрос признания - прерогатива органов власти, заявила в ходе брифинга представитель Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Ия Малкина, передает РИА Новости
«Вопрос признания сертификатов о вакцинации (от COVID-19) - это прерогатива органов власти, при этом инфраструктура ЕАЭС к такому событию готовится. В приложении "Путешествую без COVID-19", разработанном Фондом цифровых инициатив Евразийского банка развития, уже доступна возможность загрузить подтверждение о вакцинации гражданам Армении и Кыргызстана. К слову, со вчерашнего дня (1 сентября - ред.) приложением пользуются не только граждане Союза, но и Азербайджана, Туркменистана, Молдовы и Узбекистана», - сказала Малкина.