Այսօր լրանում է հայ ժողովրդի ականավոր գործիչ, ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս, մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի ծննդյան 124-րդ տարելիցը, և նրա կերպարի, ինչպես նաև Հայրենական մեծ պատերազմի բոլոր մասնակիցների սխրանքների կարևորությունը ընդգծվում է նրանով, որ դեկտեմբերյան այս օրը Բաղրամյանի՝ Երևանում տեղակայված հուշարձանի մոտ հավաքվել են պաշտոնյաներ, վետերաններ և շարքային քաղաքացիներ, այդ թվում՝ երիտասարդներ։ Այս մասին ասաց Հայաստանի վետերանների միության նախագահ, գնդապետ Սիմոն Եսայանը, ում հետ Երևանի Ռուսական տունը կազմակերպել էր հուշարձանին ծաղիկներ ու ծաղկեպսակներ դնելու արարողությունը։
Երեւանում գիտության եւ մշակույթի ռուսական կենտրոնից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Հովհաննես Բաղրամյանի ծննդյան 124-ամյակի կապակցությամբ նրա պատվին անվանակոչված Երևանի կենտրոնական պողոտայում գտնվող արձանի մոտ դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ Վետերանների միության և Երևանում Ռուսական տան նախաձեռնությամբ հավաքվել էին ՀՀ պաշտպանության նախարարության, «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներ, Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններ, զինծառայողներ, դպրոցականներ և ուսանողներ:
«Բաղրամյանը մեծ ներդրում է ունեցել ոչ միայն Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի, այլև երիտասարդության ռազմահայրենասիրական դաստիարակության գործում։ Նա սերտ կապեր է ունեցել գիտնականների, գրողների, երաժիշտների և շատ ուրիշ հայրենասեր գործիչների հետ։ Հայ ժողովուրդը միշտ հիշելու է մարշալ Բաղրամյանին։ Նման գործիչները ծնվում են 100 տարին մեկ, նրանց հերոսական կերպարը օգնում է երիտասարդության ռազմահայրենասիրական դաստիարակության գործում։ Ոչ ոք ամբողջ Կովկասում Խորհրդային Միության կրկնակի հերոսի կոչումներ չունի, բացի Մարշալ Բաղրամյանից և Նելսոն Ստեփանյանից», - ասել է Եսայանը։
Հայրենական մեծ պատերազմի վետերան Հենրիկ Խառատյանի կարծիքով՝ նման միջոցառումները շատ կարևոր են ողջ հասարակության համար։
«Կարևոր է, որ այսօր այստեղ են հավաքավել նաև մեր երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչները՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսին։ Հուսով եմ, որ այստեղ հավաքված վետերանները կմասնակցեն Մարշալի ծննդյան 125-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին նույնպես։ Բոլորս արդեն 90 տարեկան ենք, իսկ երկու օրից կլրանա իմ 105-ամյակը, մենք կյանք տեսած մարդիկ ենք, և շատ ենք ուզում տեսնել ու լսել, թե ինչպես են երիտասարդները գնահատում և հիշում իրենց հայրերի ու պապերի սխրանքները։ Իսկապես, շատ կարևոր է հիշել Բաղրամյանի և բոլոր հերոսների սխրագործությունները։ Թող երիտասարդության ռազմահայրենասիրական դաստիարակությունը շարունակի մնալ մեր պետությունների և ժողովուրդների առաջնահերթությունների շարքում», - ասաց Խառատյանը։
Հիշեցնենք, որ մարշալ Հովհաննես Քրիստափորի Բաղրամյանը՝ Խորհրդային Միության կրկնակի հերոս է, ծնվել է 1897 թվականի դեկտեմբերի 2-ին։

Сегодня отмечается 124-летие со дня рождения выдающегося сына армянского народа, дважды Героя СССР, маршала Ованеса (Ивана) Баграмяна.
Важность сохранения памяти о его подвигах, о героизме всех участников Великой Отечественной войны подчеркивается тем, что возле его ереванского памятника в этот декабрьский день собрались и должностные лица, и ветераны, и рядовые граждане, в том числе молодежь. Об этом сказал полковник Симон Есаян – председатель Союза ветеранов Армении, совместно с которым Русский дом в Ереване организовал церемонию возложения цветов и венков к монументу в центре армянской столицы.
По случаю 124-летия со дня рождения Ованеса Баграмяна у памятника маршалу на центральном проспекте Еревана, названном в его честь, 2 декабря по инициативе Союза ветеранов РА и Русского дома в Ереване собрались представители Минобороны Армении, Добровольного общества авиации Армении (ДОСААФ Армения), ветераны Великой Отечественной войны, военнослужащие, школьники и студенты. «Баграмян внес огромный вклад не только в победу в Великой Отечественной войне, но и в военно-патриотическое воспитание молодежи.
У него были тесные связи с учеными, писателями, музыкантами и многими патриотами. Армянский народ всегда будет хранить память о маршале Баграмяне. Такие деятели рождаются раз в 100 лет, их героический образ помогает делу военно-патриотического воспитания молодежи. Ни у кого на всем Кавказе нет званий дважды Героев Советского Союза, кроме маршала Баграмяна и Нельсона Степаняна», - сказал Есаян. По словам ветерана ВОВ Генрика Харатяна, подобные мероприятия очень важны для общества в целом. «Важно, что сегодня здесь присутствуют представители нашего молодого поколения, чтобы отдать дань уважения герою Великой Отечественной войны.
Надеюсь, собравшиеся здесь ветераны примут участие также в мероприятиях к 125-летию со дня рождения маршала. Нам всем уже за 90 лет, мне через два дня исполнится 105. Мы люди, повидавшие жизнь, и нам очень хочется увидеть и услышать, как молодежь ценит, помнит героизм отцов и дедов. Действительно, очень важно помнить подвиги Баграмяна и всех героев. Пусть военно-патриотическое воспитание молодежи и впредь будет в числе приоритетов наших государств и народов», - сказал Харатян.
Напомним, Ованес (Иван) Христофорович Баграмян — дважды Герой Советского Союза, кавалер семи орденов Ленина, Маршал Советского Союза, родился 2 декабря 1897 года.