Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Մոսկվայի «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի ռեկտոր, պրոֆեսոր Յուրի Լևինին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել կրթական, տեխնոլոգիական ոլորտներում համագործակցության հարցերին: «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի ռեկտորը նախագահ Սարգսյանին է ներկայացրել հայաստանցի գործընկերների հետ համագործակցության ծրագրերը, ինչպես նաև դպրոցի գործունեության ուղղությունները, որոնք ընդգրկում են նաև թվային տրանսֆորմացիաների, արհեստական բանականության, տեխնոլոգիական ու կայուն զարգացման ոլորտները:
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել է Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացման մտադրությունները՝ կարևորելով ոչ միայն մասնավոր, այլև պետական հատվածի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացումը: Մասնավորապես, մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի գիտակրթական և տեխնոլոգիական զարգացմանն ուղղված՝ նախագահական ATOM (Advanced tomorrow) նախաձեռնության, ինչպես նաև Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հետ փոխգործակցության հնարավորությունների շուրջ: Նախագահ Սարգսյանը «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի ներկայացուցիչներին հրավիրել է մասնակցել ամենամյա «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ին և գալիք տարի Հայաստանում անցկացվելիք՝ գիտության և արվեստի STARMUS 6-րդ փառատոնին:

Президент Армении Армен Саркисян сегодня принял ректора Московской школы управления «Сколково», профессора Юрия Левина.
На встрече речь шла о сотрудничестве в технологических и образовательных областях. Ректор Московской школы управления «Сколково» представил Президенту Саркисяну проекты сотрудничества с армянскими коллегами, а также направления деятельности школы, которые включают в себя сферы цифровой трансформации, искусственного интеллекта, технологического и устойчивого развития.
Саркисян приветствовал намерения развивать сотрудничество с Арменией, подчеркнув важность реализации совместных проектов не только с частным, но и с государственным сектором. В частности, состоялся обмен мыслями по поводу возможностей взаимодействия с нацеленной на научно-образовательное и технологическое развитие Армении президентской инициативой АТОМ (Advanced Tomorrow), а также с Аппаратом Президента Республики. Президент Саркисян пригласил представителей Московской школы управления «Сколково» в будущем году принять участие в ежегодном Армянском Саммите умов и в VI Международном фестивале науки и искусства «STARMUS».