Գվատեմալայում Սոլոլայի հարավ-արեւմտյան դեպարտամենտի երկու վարչական շրջանների բնակիչների միջեւ հողային վեճի պատճառով բախումների հետեւանքով առնվազն 13 մարդ է զոհվել։ Այս մասին շաբաթ օրը Twitter-ում հայտնել է Կենտրոնաամերիկյան երկրի Ազգային քաղաքացիական ոստիկանությունը (ԱԷԿ), փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ոստիկանները Նահուալա (Սոլոլա) վարչական շրջանի Չիկիքս գյուղում հայտնաբերել են 13 սպանվածների դիերը, որոնք անընդունելի եղբայրասպանության զոհ են դարձել»,- ասվում է տեղեկատվության մեջ։ Նշվում է, որ զոհվածների թվում կան կանայք եւ երեխաներ, կոնֆլիկտի ընթացքում զոհվել է նաեւ մեկ ոստիկան, եւս երկուսը վիրավորվել են։
Մի քանի անհաջող փորձերից հետո ոստիկանական ջոկատին հաջողվել է մտնել բախման տարածք։ Միաժամանակ բանակի հրամանատարությունը հայտարարել է, որ 60 հոգանոց ստորաբաժանումը գտնվում է Նահուալա վարչական շրջանում՝ անհրաժեշտության դեպքում ուժային կառույցներին օգնություն ցուցաբերելու համար:
Բախումները Նահուալա եւ Սանտա Կատարինա Իքստաուական համայնքների տարածքում, որոնք ընդհանուր սահման ունեն, տեղի են ունեցել հողային վեճի պատճառով։ Շուրջ 100 տարի նրանց բնակիչները վիճարկում են սահմանային տարածքները, ինչը նախկինում մի քանի անգամ արյունահեղության էր հանգեցրել:

Police in Guatemala said Saturday that 13 people have been killed in the village of Chiquix, 155 kilometers east of Guatemala City, in an apparent land dispute, DW reported.
The victims include women and children.
It was not immediately clear how the victims died, but police described the killings as "intolerable and incomprehensible fratricide."
According to a police statement released on Twitter, a police officer was among those killed while two others were injured.
A dispute between two municipalities that has run for more than 100 years appears to be the cause of the attack.
Residents of Nahuala and Santa Catarina Ixtahuacan have been involved in violent confrontations in the past that have also turned deadly.
In May 2020, President Alejandro Giammattei declared a state of siege following an escalation of violence in the area.
Guatemalan police said different specialized units have been involved in maintaining security and engagement with the communities with equal measures being provided for both. The police statement condemned the attack, calling it "inhumane."