Անդերս Բրեյվիկը, ով դատապարտվել էր 2011 թվականին Օսլոյում եւ Ուտյոյա կղզում 77 մարդու կյանք խլած ահաբեկչության համար եւ ով ցանկանում է պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակվել բանտից, դեռեւս կարող է նոր հանցագործություն կատարել, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով նորվեգական Dagsavisen թերթը:
«Մեր գնահատականներով, որոնք հիմնված են նրա (Բրեյվիկի) հետ առնչվող ուղղիչ ծառայություններից ամեն օր ստացվող նյութերի վրա, ինչպես նաեւ` հոգեբույժի կողմից իրականացված ռիսկի նոր գնահատման, դեռեւս կա վտանգ, որ Բրեյվիկը նոր ծանր հանցագործություն կգործի»,- թերթը մեջբերում է պետական ​​դատախազ Հուլդա Կարլսդոտիրի խոսքերը։
2020 թվականի աշնանը Բրեյվիկը վաղաժամկետ ազատ արձակելու միջնորդություն էր ներկայացրել. այդ ժամանակ լրանում էր նրա` բանտում մնալու նվազագույն թույլատրելի ժամկետը պատժի համաձայն, որը 21 տարի կալանքի ժամկետ էր սահմանել: Նորվեգական օրենսդրության համաձայն՝ բանտարկյալն իրավունք ունի ութ տարի հետո դիմել պայմանական վաղաժամկետ ազատման համար։ Նորվեգիայի դատախազությունը հայտարարել է, որ համաձայն չէ պայմանական վաղաժամկետ ազատման հետ եւ որ հանցագործին կալանքի տակ պահելու նախադրյալներ դեռ կան։ Ազատազրկման ամբողջ ժամկետը լրանալուց հետո դատարանը բացառիկ դեպքերում իրավունք ունի անսահմանափակ թվով անգամ երկարաձգել ժամկետը եւս հինգ տարով։

"As we assess it, based on the material we have received from the Prison and Probation Service - which deals with him every day - and a new risk assessment made by a psychiatrist, we believe there is still a danger that Breivik will commit a new, serious crime," Karlsdottir said.
After his imprisonment ends, Breivik will still have the desire and ability to commit brutal murders since he said that he wants to "continue his fight" and believes that violence is necessary to achieve his political goals, the Oslo District Court's verdict against Breivik added.
In July 2021, when the minimum 10-year period of his custodial sentence expired, the 42-year-old Breivik used his right to seek parole.
On July 22, 2011, Breivik carried out terrorist attacks on the government quarter in Oslo and at a Workers' Youth League (AUF) summer camp on Utoya island, killing 77 people and leaving hundreds more injured. In August 2012, he was sentenced to maximum detention of 21 years and has been serving his sentence in full isolation since then.