Անդերս Բրեյվիկը, ով դատապարտվել էր 2011 թվականին Օսլոյում եւ Ուտյոյա կղզում 77 մարդու կյանք խլած ահաբեկչության համար եւ ով ցանկանում է պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակվել բանտից, դեռեւս կարող է նոր հանցագործություն կատարել, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով նորվեգական Dagsavisen թերթը:
«Մեր գնահատականներով, որոնք հիմնված են նրա (Բրեյվիկի) հետ առնչվող ուղղիչ ծառայություններից ամեն օր ստացվող նյութերի վրա, ինչպես նաեւ` հոգեբույժի կողմից իրականացված ռիսկի նոր գնահատման, դեռեւս կա վտանգ, որ Բրեյվիկը նոր ծանր հանցագործություն կգործի»,- թերթը մեջբերում է պետական ​​դատախազ Հուլդա Կարլսդոտիրի խոսքերը։
2020 թվականի աշնանը Բրեյվիկը վաղաժամկետ ազատ արձակելու միջնորդություն էր ներկայացրել. այդ ժամանակ լրանում էր նրա` բանտում մնալու նվազագույն թույլատրելի ժամկետը պատժի համաձայն, որը 21 տարի կալանքի ժամկետ էր սահմանել: Նորվեգական օրենսդրության համաձայն՝ բանտարկյալն իրավունք ունի ութ տարի հետո դիմել պայմանական վաղաժամկետ ազատման համար։ Նորվեգիայի դատախազությունը հայտարարել է, որ համաձայն չէ պայմանական վաղաժամկետ ազատման հետ եւ որ հանցագործին կալանքի տակ պահելու նախադրյալներ դեռ կան։ Ազատազրկման ամբողջ ժամկետը լրանալուց հետո դատարանը բացառիկ դեպքերում իրավունք ունի անսահմանափակ թվով անգամ երկարաձգել ժամկետը եւս հինգ տարով։

Андерс Брейвик, осужденный за теракт, в ходе которого в Осло и на острове Утёйя в 2011 году погибли 77 человек, и желающий выйти из тюрьмы по УДО, все еще может совершить новое преступление, сообщает РИА Новости со ссылкой на норвежскую газету Dagsavisen.
«По нашим оценкам, основывающимся на материалах, которые мы получили от исправительных служб, ежедневно имеющих с ним (Брейвиком) дело, а также новой оценке риска, проведенной психиатром, мы считаем, что все еще существует опасность того, что Брейвик совершит новое серьезное преступление», - приводит газета слова государственного прокурора Хульды Карлсдоттир.
Осенью 2020 года Брейвик подал прошение о досрочном освобождении: тогда истекал минимально допустимый срок его пребывания в тюрьме по приговору, который определил срок содержания под стражей в 21 год. По норвежским законам, заключенный имеет право просить об УДО по истечении восьми лет. Норвежская прокуратура заявляла, что не согласна с условно-досрочным освобождением и что предпосылки для содержания преступника под стражей до сих пор существуют. По истечении полного срока заключения, суд в исключительных случаях имеет право продлить срок еще на пять лет неограниченное количество раз.