Ավստրիայի կառավարությունը չի պատրաստվում հրաժարվել այս տարվա փետրվարին կորոնավիրուսի դեմ պարտադիր պատվաստում մտցնելուց։ Այս մասին երեքշաբթի տեղեկացրել է Ավստրիայի կանցլեր Կառլ Նեհամերը Մամուլի ավստրիական գործակալության հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ պարտադիր պատվաստման մասին օրինագծի խորհրդարանական փորձաքննությունն ավարտվել է, մնացել է անհրաժեշտության դեպքում «հղկել» փաստաթուղթը՝ հաշվի առնելով որոշ առաջարկներ։ «Իմ տեսակետից՝ պարտադիր պատվաստման անհրաժեշտությունը կասկածներ չի հարուցում»,- ասել է Նեհամերը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Կանցլերը նաեւ հաստատել է, որ կառավարության պլանը պետք է իրականացվի փետրվարից, չնայած էլեկտրոնային բժշկական քարտի համակարգի հետ կապված տեխնիկական դժվարություններին։
Անցած շաբաթ ELGA էլեկտրոնային բժշկական քարտի ավստրիական պետական պորտալի մասնագետները հայտարարել էին, որ պարտադիր պատվաստում մտցնելը եւ դրա վերահսկումը տեխնիկապես ապրիլից շուտ չի ստացվի։ Բացի այդ, Ավստրիայի առաջատար ընդդիմադիր Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության ամենահեղինակավոր եւ ազդեցիկ ներկայացուցիչներից մեկը՝ Բուրգենլանդ երկրամասի ղեկավար Հանս Փետեր Դոսկոցիլը, հորդորել էր վերանայել կառավարության օրինագիծը օմիկրոն շտամի տարածման պատճառով։ Նա կողմնակից է քովիդի դեմ պատվաստմանը, բայց կարծում է, որ այս տեսքով ներկայացված պարտադիր պատվաստման մասին օրինագիծը թերություններ ունի։
Ավստրիայի կառավարությունը ավելի վաղ հայտարարել էր 2022թ. փետրվարից կորոնավիրուսի դեմ երկրի բոլոր բնակիչների (սկսած 14 տարեկանից) պարտադիր պատվաստում մտցնելու մասին։ Այս հարկադրյալ միջոցը չարժանացավ ավստրիական հասարակության հավանությանը եւ աննախադեպ զանգվածային բողոքներ առաջացրեց։

The Austrian government is not going to abandon the introduction of mandatory vaccination against coronavirus from February this year, Austrian Chancellor Karl Nehammer told the Austrian Press Agency.
According to him, the parliamentary examination of the draft law on compulsory vaccination is over, it remains, if necessary, to polish the document, taking into account some proposals.
The Chancellor also confirmed that the government's plan should be implemented from February, despite technical difficulties with the electronic health record system.
Last week, specialists from the Austrian state portal of electronic medical records ELGA announced that it would not be possible to technically implement the introduction and control of compulsory vaccination until April. In addition, one of the most authoritative and influential representatives of Austria's leading opposition Social Democratic Party and head of the Burgenland region, Hans Peter Doskotsil, called for a revision of the government bill due to the spread of the omicron strain. He supports vaccination against covid, but believes the mandatory vaccination bill as presented is flawed.
The Austrian government previously announced a plan to introduce compulsory coronavirus vaccination for all residents of the country from the age of 14 starting in February 2022. This coercive measure proved to be unpopular in Austrian society and sparked unprecedented mass protests.