Ավստրիայի կառավարությունը չի պատրաստվում հրաժարվել այս տարվա փետրվարին կորոնավիրուսի դեմ պարտադիր պատվաստում մտցնելուց։ Այս մասին երեքշաբթի տեղեկացրել է Ավստրիայի կանցլեր Կառլ Նեհամերը Մամուլի ավստրիական գործակալության հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ պարտադիր պատվաստման մասին օրինագծի խորհրդարանական փորձաքննությունն ավարտվել է, մնացել է անհրաժեշտության դեպքում «հղկել» փաստաթուղթը՝ հաշվի առնելով որոշ առաջարկներ։ «Իմ տեսակետից՝ պարտադիր պատվաստման անհրաժեշտությունը կասկածներ չի հարուցում»,- ասել է Նեհամերը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Կանցլերը նաեւ հաստատել է, որ կառավարության պլանը պետք է իրականացվի փետրվարից, չնայած էլեկտրոնային բժշկական քարտի համակարգի հետ կապված տեխնիկական դժվարություններին։
Անցած շաբաթ ELGA էլեկտրոնային բժշկական քարտի ավստրիական պետական պորտալի մասնագետները հայտարարել էին, որ պարտադիր պատվաստում մտցնելը եւ դրա վերահսկումը տեխնիկապես ապրիլից շուտ չի ստացվի։ Բացի այդ, Ավստրիայի առաջատար ընդդիմադիր Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության ամենահեղինակավոր եւ ազդեցիկ ներկայացուցիչներից մեկը՝ Բուրգենլանդ երկրամասի ղեկավար Հանս Փետեր Դոսկոցիլը, հորդորել էր վերանայել կառավարության օրինագիծը օմիկրոն շտամի տարածման պատճառով։ Նա կողմնակից է քովիդի դեմ պատվաստմանը, բայց կարծում է, որ այս տեսքով ներկայացված պարտադիր պատվաստման մասին օրինագիծը թերություններ ունի։
Ավստրիայի կառավարությունը ավելի վաղ հայտարարել էր 2022թ. փետրվարից կորոնավիրուսի դեմ երկրի բոլոր բնակիչների (սկսած 14 տարեկանից) պարտադիր պատվաստում մտցնելու մասին։ Այս հարկադրյալ միջոցը չարժանացավ ավստրիական հասարակության հավանությանը եւ աննախադեպ զանգվածային բողոքներ առաջացրեց։

Правительство Австрии не собирается отказываться от введения обязательной вакцинации от коронавируса с февраля этого года. Об этом сообщил во вторник австрийский канцлер Карл Нехаммер в интервью Австрийскому агентству печати.
По его словам, парламентская экспертиза законопроекта об обязательной вакцинации завершилась, осталось по необходимости «отшлифовать» документ с учетом некоторых предложений. «С моей точки зрения, необходимость обязательной вакцинации сомнений не вызывает»», - сказал Нехаммер, передает ТАСС.
Канцлер также подтвердил, что план правительства должен быть реализован с февраля, несмотря на технические трудности с системой электронной медицинской карты.
На прошлой неделе специалисты австрийского государственного портала электронной медицинской карты ELGA заявили, что технически реализовать введение и контроль обязательной вакцинации получится не раньше апреля. Кроме того, один из самых авторитетных и влиятельных представителей ведущей оппозиционной Социал-демократической партии Австрии и глава региона Бургенланд Ханс Петер Доскоцил призвал пересмотреть законопроект правительства из-за распространения омикрон-штамма. Он поддерживает вакцинацию от ковида, но считает, что в представленном виде законопроект об обязательной прививке имеет изъяны.
Правительство Австрии ранее объявило о плане введения обязательной вакцинации от коронавируса всех жителей страны с 14 лет начиная с февраля 2022 года. Эта принудительная мера оказалась непопулярна в австрийском обществе и вызвала беспрецедентные массовые протесты.