Մի քանի հազար մարդ հսկայական տարածք է զբաղեցրել Լատերանոյում Սան Ջովաննիի հռոմեական բազիլիկի մոտ, որպեսզի անցկացնի այս տարվա առաջին բողոքի ցույցն՝ ընդդեմ green pass COVID-վկայականների, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»։
Միջոցառման կազմակերպիչները հրապարակ եկածներին խնդրում են նստել՝ միմյանց միջեւ անվտանգ հեռավորություն պահպանելու համար։ Հունվարին ոչ հատուկ տաք արեւի շողերի տակ, դեռեւս չսկսված, հանրահավաքը պիկնիկ է հիշեցրել, ինչին նպաստել է ցուցարարների ընդհանուր առմամբ խաղաղ տրամադրությունը եւ բարձրախոսներից հնչող սիրված երաժշտությունը։ Սակայն նույնիսկ ընդարձակ տարածքը չի բավականացրել լիարժեք նստացույց անելու համար, ուստի քիչ ուշ հրապարակ եկածները ստիպված են եղել ոտքի վրա մնալ։
Ցույցը կազմակերպել են «Ճշմարտությունը ազատություն է» նախաձեռնության ներքո միավորված մեկ տասնյակ փոքր կազմակերպություններն ու շարժումները։
Ցույցի մասնակիցները «բռնապետության» դեմ կարգախոսներով պաստառներ են բերել։ Վահանակների վրա եղել են «green pass-ի տակ չկքողների պատիժը (սովից) մահն է», «չկա ավելի վատ բռնակալություն, քան այն, ինչ կատարվում է օրենքի ստվերում», «լրագրողները ստում են, երբ նրանց շանտաժի են ենթարկում» կարգախոսներ։
Ինչպես «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է ակցիայի կազմակերպիչներից մեկը եւ դրա ամենաաղմկոտ առաջնորդ Անջելո Դիստեֆանոն, դրա մասնակիցները նպատակ չունեն բնակչությանը բաժանել պատվաստումների կողմնակիցների եւ հակառակորդների, այլ բողոքում են հենց «կանաչ անցագրերի» համակարգի դեմ։

Несколько тысяч человек заняли обширную площадь возле римской базилики сан-Джованни-ин-Латерано на первую в этом году акцию протеста против COVID-сертификатов green pass, передает РИА Новости.
Организаторы мероприятия просят пришедших на площадь разместиться сидя, чтобы сохранить безопасное расстояние между друг другом. В лучах не по-январски тёплого солнца перед самым его началом митинг напоминал пикник, чему способствует в целом мирный настрой протестующих и популярная музыка из колонок. Впрочем, даже обширного пространства не хватило для того, чтобы провести полноценный сидячий протест, поэтому пришедшие на площадь чуть позднее были вынуждены остаться на ногах.
Манифестацию организовали десяток малых организаций и движений, которые объединились под инициативой «Правда - это свобода».
Участники акции принесли на неё плакаты с лозунгами против «диктатуры». Среди баннеров можно увидеть слоганы «наказание для тех, кто не прогибается под green pass»ом - (голодная) смерть», «нет тирании хуже чем та, что происходит в тени закона», «журналисты лгут, когда их шантажируют».
Как рассказал РИА Новости один из организаторов акции и ее самый «громкий» ведущий Анджело Дистефано, ее участники не ставят целью разделить население на сторонников и противников вакцинации, а протестуют против самой системы «зелёных пропусков».