Ֆրանսիայի իշխանությունները մտադիր են փետրվարի 28-ից չեղյալ հայտարարել դիմակների պարտադիր կրումը այն տարածքներում, որտեղ ստուգվում է պատվաստման անցաթուղթը, հաղորդել Է BFM հեռուստաալիքը։
Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջոցների հերթական մեղմացման մասին «հաղորդել է երկրի կառավարությունը»:
Ֆրանսիայում աստիճանաբար նվազում է հիվանդացածների թիվը 100 հազար բնակչի հաշվով։ Այս պահին այդ ցուցանիշը կազմում է մոտ 2,1 հազար մարդ 100 հազար բնակչի հաշվով, այն դեպքում, երբ հունվարի վերջին եղել է ավելի քան 3,5 հազար դեպք։
Համաճարակի սկսվելուց ի վեր կորոնավիրուսը դարձել է ավելի քան 134 հազար ֆրանսիացիների մահվան պատճառ։ Ընդ որում շուրջ 1,8 հազար մարդ մահացել է մեկ շաբաթվա ընթացքում: Փետրվարի 10-ին իշխանությունները 24 ժամում հաստատել են կորոնավիրուսի 153,2 նոր դեպք, մինչդեռ հունվարի 25-ին երկրում ավելի քան 500 հազար վարակվածներ են հայտնաբերվել։
Հանրապետությունում հունվարի 24-ից գործարկվել է պատվաստման անցաթուղթ, որն անհրաժեշտ է ռեստորաններ, թատրոններ, կինոդահլիճներ այցելելու համար: Փաստաթուղթը տրվում է միայն պատվաստման ամբողջական կուրս անցնելու դեպքում (ԵՄ-ում թույլատրված դեղորայքներով երկու հիմնական ներարկում եւ երրորդ, բուստերային, պատվաստում): Անցաթուղթը կգործի մինչեւ հուլիս: Փետրվարի 10-ի դրությամբ երկրում պատվաստման ամբողջական կուրս է անցել 53 մլն մարդ, ավելի քան 37 մլն ֆրանսիացի ստացել է բուստերային չափաբաժին։

The French authorities intend to cancel the mandatory wearing of masks in the premises where the vaccine pass is checked from February 28, BFM reported.
As noted in the message, the next easing of measures to combat coronavirus did the country's government.
In France, the number of cases per 100,000 inhabitants is gradually decreasing. At the moment, this figure is about 2,100 per 100,000 people, while at the end of January there were more than 3,500 cases. In total, since the beginning of the pandemic, the coronavirus has caused the death of more than 134 thousand French people, while about 1,800 people died within a week. On February 10, the authorities confirmed 153.2 new cases of coronavirus in 24 hours, while on January 25, more than 500 thousand infected people were detected in the country per day.
Since January 24, a vaccine pass has been put into effect in the republic, which is necessary for visiting restaurants, theaters, and cinema halls. The document is issued only in case of passing the full course of vaccination (two main injections with EU-approved drugs and the third, booster, vaccination. The vaccine pass will be valid until July. As of February 10, 53 million people in the country have completed the full course of vaccination, more than 37 million French people have received a booster dose.