Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար համայնքի մի քանի գյուղեր մայիսի 12-ից հետո՝ երբ ադրբեջանցիները առաջխաղացում ունեցան Սեւ լճի ուղղությամբ, զրկվել են ոռոգման եւ խմելու ջրից:
NEWS.am-ի հետ զրույցում Գեղամասար խոշորացված համայնքի ղեկավար Հակոբ Ավետյանը պատմեց, որ խնդիրն առկա է համայնքի 18 գյուղերից վեցում. Որոշ գյուղեր՝ մասնակի, որոշներն էլ ամբողջությամբ կորցրել են իրենց ջրի աղբյուրները:
«Կութ, Սոթք եւ Ազատ գյուղերի ջրաղբյուրները շատ մոտ են ադրբեջանական ուժերի տեղակայած դիրքերին: Ջաղացաձոր գյուղի ջրաղբյուրները, որոնք սկիզբ էին առնում Այրքից, մասամբ անցել են թշնամու տիրապետության տակ: Նորաբակի եւ Գեղամաբակի բոլոր ջրաղբյուրներն ամբողջությամբ են հայտնվել ադրբեջանցիների մոտ»,- ասաց Ավետյանը:
Համայնքապետը նշեց, որ ջրից զրկված գյուղերի բնակիչներն ամեն օր հարեւան գյուղերից են ջուր բերում. «Այն ջրի աղբյուրներից, որոնք մասնակի են անցել ադրբեջանցիների մոտ, օգտվել, բնականաբար, չենք կարող, որովեհտեւ կա վտանգ, որ իրենք կարող են թունավորել ջուրը: Մենք ստեղծված խնդրով բազմիցս դիմել ենք մարզպետարան ու Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարություն, սակայն այլընտրանք դեռեւս մշակված չէ»,- ընդգծեց Ավետյանը:
Հակոբ Ավետյանի խոսքով՝ մայիսի 12-ից հետո ջրի խնդիրը միակը չէ, որին բախվել են գյուղերի բնակիչները: Շատ գյուղացիներ կորցրել են իրենց արտոավայրերը, որոնցից շատերում ներդրումներ էին արված:
«Մեր ոչ բոլոր բնակիչներ են հարմարվում այս իրավիճակին: Գրեթե բոլոր գյուղերում կան ընտանիքներ, որոնք տեղափոխվել են Երեւան կամ արտագաղթել Ռուսաստան»,- հավելեց Ավետյանը:

Several villages in Geghamasar community of Gegharkunik Province of Armenia have been deprived of irrigation and drinking water since May 12 of last year, when the Azerbaijani military had advanced in the direction of Sev Lake.
The head of Geghamasar enlarged community, Hakob Avetyan, told Armenian News-NEWS.am that this problem exists in six of the 18 villages of this community, some villages have partially, and others—completely—lost their water resources.
The prefect of Geghamasar noted that the residents of the villages that are now deprived from their water resources bring water from the neighboring villages—every day.
"We have repeatedly applied to the provincial hall and the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, but no alternative has been developed yet," Avetyan stressed.
According to him, however, the water problem is not the only one faced by the residents of these villages ever since May 12 last year, as many villagers have lost their pastures, too, and many of them had been invested in.
"Not all of our residents are adjusting to this situation. There are families in almost all villages who have moved to Yerevan or emigrated to Russia," Hakob Avetyan added.